Erişilebilirlik

'Türkiye-İsrail İlişkileri Mükemmel'


İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ilk resmi dış ziyaretini Ankara’ya yaptı. Livni, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le yaptıkları ortak basın toplantısında, Ortadoğu’da iki devletli çözüme inandıklarını söyledi ve Hamas yönetimi terörü kınamadıkça Filistin’i tanımalarının söz konusu olamayacağını vurguladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İstanbul'dan sonra bugün Ankara’da temaslarda bulundu. Bu sabah ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret eden Livni, daha sonra Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’la ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüştü. Dışişleri Bakanlığı’nda yaklaşık iki saat süren toplantının ardından Gül ve Livni ortak basın toplantısı düzenlediler.

İsrail Dışişleri Bakanı Livni, İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmazlığa son verecek en iyi yöntemin, ''iki devletli çözüm'' olduğunu söyledi. İsrail-Türkiye ilişkilerini ''mükemmel'' olarak niteleyen İsrail Dışişleri Bakanı, görüşmelerde ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda neler yapılabileceğinin ele alındığını bildirdi.

İsrail olarak, Ortadoğu'da daha iyi bir gelecek istediklerini vurgulayan Livni, sorunu iki devletli çözüme ulaşabilecek bir düzleme taşımak, İsrail Devleti ile Filistin halkının özgürce yaşayabileceği bir Filistin Devleti'nin yan yana varolmasını istediklerini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Livni'ye, ''İsrail'in Batı Şeria'dan çekilmeye yönelik tek taraflı bir planın daha önce yaşanan örneklerin tekrarına yol açıp açmayacağı'' konusundaki görüşleri soruldu. ''En iyi yöntem iki devletli çözümdür'' diyen Livni, Filistin'deki ''terör örgütlerinin'' tahliyesinin mümkün görünmediğini savunarak, ''Çünkü Filistin'de seçimleri bir terör örgütü kazandı'' diye konuştu.

Açıklamasında, Hamas yönetimini sert bir dille eleştiren İsrailli Bakan, uluslararası camianın kriterlerini yerine getirmedikleri ve terörü kınamadıkları sürece Hamas hükümetini tanımayacaklarını söyledi. Livni “ancak Hamas'ın yaptığı hatalar nedeniyle Filistin halkını suçlamak ve cezalandırmak gibi bir niyetimiz yok'' dedi. Uluslararası gözlemcilerin de Filistin'deki seçimler hakkında bazı kaygıları olduğunu ifade eden Livni, sonuçta Filistin'de, bir terör örgütünün hükümeti ele geçirdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Türkiye’nin, İsrail ve Filistin’in yan yana ve barış içerisinde yaşayacağı bir plandan yana olduğu görüşünü tekrarladı.

Bu arada, Türkiye ile İsrail arasında gerginliğe neden olan Hamas’ın Ankara ziyaretinin görüşmelerde gündeme gelmediği öğrenildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Ankara’da bugün ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan tarafından da kabul edildi. Ankara’dan önce dün İstanbul’da temaslarda bulunan Livni, İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi ile birlikte Musevi cemaatinin liderleriyle görüştü ve 2003 yılında bombalanan Neve Şalom Sinagogu'nu ziyaret etti.

İsrail Dışişleri Bakanı bu akşam Türkiye’den ayrılırken, Türkiye- İsrail arasındaki ziyaretler önümüzdeki günlerde de sürecek. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer önümüzdeki hafta İsrail’e gidecek.

XS
SM
MD
LG