Erişilebilirlik

İsrail Dışişleri Bakanı Ankara'da


İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Ankara’da. Siyasal gözlemcilere göre, Livni'nin temasları, iki ülke arasında Hamas'ın Ankara ziyareti nedeniyle gerilen ilişkiler açısından önem taşıyor.

İsrail’de Mart ayında yapılan seçimlerin ardından ilk resmi gezisini Türkiye’ye yapan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Ankara’daki temaslarına başladı.
Bu sabah ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret eden Livni, Anıtkabir özel defterine, “İsrail hükümeti ve İsrail halkı adına, ulusunu cesaretle daha iyi bir geleceğe taşıyan, vizyon sahibi büyük lidere şeref ve takdirlerimi sunarım. Onun mirası ve vizyonu, özgürlüğü seven tüm toplumlara ve demokratik uluslara ilham kaynağı olmuştur.” diye yazdı.

Anıtkabir ziyaretinin ardından Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’la görüşen İsrail Dışişleri Bakanı, daha sonrada Türk meslektaşı Abdullah Gül’le bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Gül, Filistin ve İsrail arasındaki kalıcı barış herkesin isteğidir dedi ve kalıcı barışın sağlanabilmesi için, Türkiye’nin elinden geleni yapacağını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Livni yaptığı açıklamada ise, görüşmelerde ikili ilişkilerimizi değerlendirdik dedi ve özellikle ekonomik ilişkilerdeki gelişmelere dikkat çekti. Yeni zorluklarla Ortadoğu’da karşı karşıya olunduğunu ifade eden İsrail Dışişleri Bakanı, İsrail ve Filistin’in ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi ve “biz Ortadoğu’da iki devletli çözüme inanıyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İsrail Dışişleri Bakanı, Batı Şeria’dan çekilme konusunda, İsrail’in riskli adımlar attığını ve hem İsrail hem de Filistin çıkarları doğrultusunda adımlar atmaya devam edeceğini söyledi. Konuşmasında Hamas yönetimini de eleştiren Livni, İsrail’in terörizmle karşı karşıya olduğunu vurguladı. İsrail Dışişleri Bakanı Livni, Hamas’ın terörizmi kınamamak gibi uluslararası kriterleri yerine getirmedikçe, bu örgütü tanımayacaklarını söyledi ve “Terör örgütü meşru zemini kullandı” diye konuştu. Abdullah Gül ise, Türkiye’nin iki ülkenin de yan yana ve barış içerisinde yaşayacağı bir plandan yana olduğu görüşünü tekrarladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Ankara’da bugün ayrıca Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan tarafından da kabul edilecek. Dün İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Livni’nin seçimden sonra ilk yurt dışı gezisini Türkiye’ye yapması, iki ülke ilişkilerine verdiğimiz önemi gösteriyor" denildi.

Ankara’dan önce dün İstanbul’da temaslarda bulunan Livni, İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi ile birlikte Musevi cemaatinin liderleriyle görüştü ve 2003 yılında bombalanan Neva Şalom Sinagogu'nu ziyaret etti. İsrail Dışişleri Bakanı’nın bugünkü Ankara temaslarının ardından Türkiye’den ayrılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Sezer de önümüzdeki hafta İsrail’e gidiyor.
XS
SM
MD
LG