Erişilebilirlik

Bush İntiharlardan Kaygılı


Başkan Bush, Küba adasındaki Guantanamo askeri üssünde, uluslararası terörist zanlısı olarak tutulan yabancı ülke vatandaşlarından üçünün intihar etmesini kaygıyla karşıladığını belirtti.

Afganistan’da yakalanan terör zanlılarının tutulduğu ve 4 buçuk yıldır faaliyet gösteren Guantanamo üssündeki cezaevinde, daha önce de intihar girişiminde bulunan olmuştu. Ancak bu girişimler ilk kez ölümle sonuçlandı. Yetkililer, intihar olayının önceden planlandığını savundu.

Bir gardiyan Cuma gecesi, mahkumlardan birini, hücresinde asılı bulduğunu bildirdi. Gardiyan, mahkumun nefes almadığını ve hiç tepki vermediğini söyledi. Kısa bir süre içinde hücrelerinde kendilerini asmış iki mahkum daha bulundu.

Yetkililer, mahkumların kendilerini asmak için yatak örtüleri ve üniformalarını kullandıklarını bildirdi. Mahkumlara derhal yapılan tıbbi müdahaleler sonuç vermedi. Ölen tutuklulardan ikisi Suudi Arabistan, diğeri ise Yemen vatandaşıydı.

Amerikan Kara Kuvvetleri’nden Orgeneral John Craddock, ölen mahkumların hücrelerinin hapisanenin aynı bölümünde yer aldığını, ancak birbirine komşu olmadığını bildirdi. Craddock, intihar olayının önceden planlandığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Yöntem öncekilerle aynı. Bu kişiler daha önce de intihar girişiminde bulundu ve açlık grevlerine katıldı. Kendilerini asma yöntemleri tamamen aynı. Bana kalırsa bunlar önceden planlanmış."

Ölen mahkumların intihar etmeden önce mektup bıraktıkları bildirildi. Ancak Arapça yazılmış olan mektupların içeriği açıklanmadı. İntihar olaylarıyla ilgili soruşturma sürüyor. Yetkililer, olası diğer intihar girişimlerini engellemek amacıyla önlemleri artıracaklarını kaydetti.

Guantanamo üssündeki cezaevinde mahkumların çok uzun süre yargılanmadan tutulması, uzun bir süredir, insan hakları örgütlerinin ve Birleşmiş Milletler’in eleştirilerine hedef oluyordu.

Anayasal Haklar Merkezi adlı insan hakları örgütünün yöneticisi William Goodman, son olayın, Guantanamo’da tutulan mahkumların çaresizliğine işaret ettiğini söyledi.

Ancak Guantanamo üssü komutanlarından Tümamiral Harry Harris, tutukluların intihar ederek davalarını yüceltmeyi amaçladığını iddia etti. Bununla birlikte yetkili, cenazelerin İslami kurallara göre muamele göreceğini belirtti.

Amerikan hükümeti, mahkumların ailelerine haber verilmesi amacıyla Yemen ve Suudi Arabistan hükümetlerini de haberdar etti.

XS
SM
MD
LG