Erişilebilirlik

Pentagon Kötü Muamele Raporunu Açıkladı


Amerikan ordusu tarafından hazırlanan bir raporda özel harekat birimine bağlı bazı askerlerin Iraklı tutuklulara izinsiz kötü muamele yaptığı bildiriliyor.

2004 yılındaki Ebu Gureyp cezaevi skandalı sonrası açılan soruşturmada bazı tutukluların günlerce hücrelerde tutulduğu, çok yüksek sesle müzik dinletilerek uyumalarının ya da birbirleriyle konuşmalarının engellendiği belirtiliyor.

Raporda kötü muameleye bir başka örnek olarak da tutuklarının çok uzun süre sadece ekmek ve suyla beslenmesi gösteriliyor. Yine raporda bir tutukluya 17 gün boyunca su ve ekmeğin dışında hiçbir yiyecek verilmediği, bir başka mahkumunsa hücresinde çırılçıplak tutulduğu belirtiliyor

2004 yılının Kasım ayında tamamlanan soruşturmada Amerikan askerlerinin Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesinin ruhuna aykırı hareket ettiği vurgulanıyor. Yapılan kötü muamelelerin yanlış ancak yasadışı olmadığı belirtilen raporda, askerlere mahkumlara nasıl davranmaları gerektiği konusunda açık kural verilmediği için bu tür olayların meydana geldiği öne sürülüyor. Raporda kötü muamelelerden sorumlu askerlere herhangi bir disiplin cezası verilmesi tavsiyesinde de bulunulmuyor.

XS
SM
MD
LG