Erişilebilirlik

Chicago: 'Patlayıcı Madde Bulunmadı'


Chicago polisi, tutuklu 7 terörist zanlısının kentteki Sears binası için hiçbir zaman acil tehdit oluşturmadığını açıkladı.

Polis şefi Phil Cline, soruşturmanın devam ettiğini ancak yapılan aramada hiçbir patlayıcı bulunmadığını ve binanın tümüyle güvenli olduğunu söyledi.

Amerika’da terör eylemleri planladıkları öne sürülen yedi kişi, Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın düzenlediği baskında tutuklanmıştı.

İddianamede grubun lideri olduğu belirtilen Narseal Battie’nin, kendisini el-Kaide üyesi olarak tanıtan bir FBI ajanından silah, radyo, üniforma ve 50 bin olar nakit para istediği önesürülüyor.

Sanıkların 19 yüzyılda kurulmuş bir tarikata mensup oldukları haber veriliyor.

Miami’de gözaltına alınanlardan beşinin grup lideri dahil Amerikan vatandaşı olduğu, birinin de Amerika’da kaçak yaşadığı bildirildi. Kaçak yabancının Haiti uyruklu olduğu açıklandı.

Cheney Programı Savundu

Amerika Başkan yardımcısı, Bush Yönetiminin terör örgütlerinin mali kaynaklarını kesmek için gizlice uluslararası banka kayıtlarına girme operasyonunu savundu.

Cheney, operasyonun terörle mücadelede büyük önem taşıdığını belirterek basına sızdırılmasını eleştirdi. Cheney, gizli operasyonun açıklanmasının terörle mücadeleyi güçleştirdiğini öne sürdü.

Maliye Bakanı John Snow da , dün operasyonun yasal olduğunu ve sadece terörist faaliyetleri belirleme amacı taşıdığını açıklamıştı.

Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen gizli operasyon, 11 Eylül saldırılarının ardından başlatıldı.

Operasyonu açıklayan üç büyük Amerikan gazetesi, Maliye Bakanlığının, merkezi Belçika’daki SWIFT adlı bankalar konsorsiyumuna ait havale kayıtlarını ele geçirdiğini bildirdi.

Her gün dünyadaki binlerce bankadan yapılan milyonlarca havale işlemi, SWIFT adlı konsorsiyum tarafından denetleniyor.XS
SM
MD
LG