Erişilebilirlik

Türkiye'de AB'ye Destek Azaldı


Türkiye’ye müzakere perspektifi verilene kadar oldukça yüksek oranlarda seyreden Avrupa Birliği’ne destekte belirgin bir düşüş yaşanıyor. Avrupa Birliği’nin kamuoyu araştırmalarından sorumlu birimi Eurobarometre’nin yayımladığı son çalışmaya göre Türkiye’de Avrupa Birliği’ne destek verenlerin oranı yüzde 43’e geriledi. Bu oran geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17’lik bir azalmayı temsil ediyor.

Eurobarometre araştırmasında Avrupa Birliği’ne olumlu bakanların oranı Türkiye’de yüzde 43 olarak belirlenmiş. Bu oran şu an Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka, İsveç, İngiltere, Avusturya ve Finlandiya gibi ülkeleri geride bırakıyor. Ancak burada asıl dikkat çeken unsuru Avrupa Birliği’ne olumlu bakıştaki radikal düşüş oluşturuyor. Eurobarometre’nin 2005 sonbaharında gerçekleştirdiği son araştırmada bu oran yüzde 60 olarak belirlenmişti. Avrupa Birliği’nin imajının en iyi olduğu ülkeler ise yüzde 73’le İrlanda, yüzde 68’le İtalya ve yüzde 62’yle İspanya olarak sıralanıyor.

Eurobarometre araştırmasında kurumlara güven alanında sorulan sorunun yanıtları da Brüksel açısından olumsuz bir tablonun bulunduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. “Kurum olarak Avrupa Birliği’ne güven duyuyor musunuz?” sorusuna Türkiye’den verilen olumlu yanıtların oranı yüzde 35’de kalıyor. Bu, gerek aday ülkeler gerekse Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki en düşük oranlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu oranın altında yüzde 31’le “Avrupa Birliği konseptine şüpheli bakışıyla” tanınan İngiltere kalıyor. Avrupa Birliği’ne en çok güvenen ülkeler ise yüzde 70’le Macaristan, yüzde 63’le Yunanistan ve Slovenya.

Son dönemde, Türkiye’nin de odağında yer aldığı genişleme tartışmaları bu alandaki desteğin de düşmesine neden oldu. Geçen yıla oranla genişlemeye destek verenlerin oranı yüzde 4 azalarak yüzde 45 oldu. Genişleme konusunda olumsuz görüş bildirenlerin oranı da 3 puanlık bir artışla yüzde 42’ye yükseldi. Genişlemeye yönelik destek Türkiye’de de düşüş eğiliminde. Son çalışma desteğin yüzde 7’lik bir düşüşle yüzde 45’e gerilediğini ortaya koyuyor. Fransa (31), Almanya (28), Lüksemburg ve Avusturya (27) genişlemeye en az destek veren ülkeler olarak belirlendi. Genişlemeye en çok destek veren ülkeler ise yüzde 73’le Slovenya, yüzde 72’yle Polonya ve yüzde 60’la Litvanya.

“Ülkenizdeki demokrasinin işleyişinden memnun musunuz?” sorusuna ise Türkiye’den olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 50 düzeyinde. Bu alanda Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 56 olarak belirlenmiş. Demokrasinin işleyişi konusunda Türkiye’deki memnuniyet oranı tüm aday ülkelerin önüne geçerken Avrupa Birliği içinden de Malta (48), Macaristan (46), Fransa (45), Estonya (43), Letonya (41), Polonya (38), Portekiz (30), Slovakya (25) ve Litvanya’yı (23) geride bıraktı.
XS
SM
MD
LG