Erişilebilirlik

Sırbistan Cumhurbaşkanı Rice'la Görüştü


Washington’da bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic Kosova’ya bağımsızlık tanınmasının sadece Balkanlar değil tüm dünya için tehlikeli bir örnek yaratacağını öne sürdü.

Tadic Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinden sonra hükümetinin Kosova’ya bağımsızlık değil özerklik önerdiğini söyledi. Sırbistan lideri Kosova’nın çoğunluğunu oluşturan Arnavut asıllı halkı yönetmek istemediklerini, fakat Sırp azınlığın haklarını garanti altına almaya çalıştıklarını söyledi.

Amerika Dışişleri bakanlığı sözcüsü, Boris Tadic ile Condoleezza Rice arasında yapılan görüşmeyi “açık ve dürüst” olarak niteledi. Sözcü Sırbistan liderinden ayrıca, savaş suçu iddiasıyla Lahey mahkemesinin aradığı kişilerin tesliminin istendiğini de kaydetti. Arananlar arasında savaş zamanının askeri lideri Ratko Mladic de yer alıyor.

Tadic Washington’da Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hedley ve bazı Kongre üyeleri ile görüştü. Kosova halkının yüzde doksandan fazlasını oluşturan etnik Arnavutlar bağımsızlık isterken Sırbistan, eyalet üzerindeki kontrolünden vazgeçmiyor. İki taraf arasında Birleşmiş Milletler arabuluculuğuyla yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamamıştı.

Tadic ayrıca saklanan savaş suçu zanlısı Ratko Mladic’in Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’ne en kısa zamanda teslim edileceğine inandığını söyledi.

XS
SM
MD
LG