Erişilebilirlik

21 Eylül Amerikan Basınından Özetler


USA Today, Başkan Bush’un sene başında çizdiği olumlu tabloya rağmen, Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısında bir indirime gidilmeyeceğinin açıklanmasını Irak’ta işlerin iyi gitmediğinin bir işareti olarak yorumluyor. Gazete, Irak’ta bir demokrasi modeli yaratmak yerine ülkenin tam anlamıyla bir iç savaşa sürüklenmesini ve terör yuvasına dönüşmesini önlemenin daha gerçekçi bir hedef olduğunu savunuyor:

"'Henüz kaybetmedik' demek, tatmin edici bir açıklama değildir. Ancak yanlış yönlendirmelerle başlamış ve yanlış biçimde yürütülen bu savaşta, istikrarlı bir Irak yaratma ihtimali var oldukça, Amerika’nın siyasi gündeminden bağımsız olarak orada görev yapan askerlere her türlü destek sağlanmalıdır."

New York Times Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in davasına bakan yargıcın, Saddam Hüseyin’e yakınlığı nedeniyle görevden alınmasını mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürebilecek bir adım olarak değerlendiriyor. Gazete, daha önce de bir yargıcın hükümetten gelen eleştiriler üzerine istifa ettiğini ve Saddam Hüseyin’i savunan ekipten üç kişinin öldürüldüğünü de hatırlatıyor:

"Irak başbakanının bir yardımcısı, hakimin yaptığı açıklamalarla Irak halkını incittiğini söyleyerek görevden alma kararını savundu. Bir başka yetkili de yargının bağımsızlığına rağmen, yargıçların maaşının hükümet tarafından ödendiğini hatırlatarak, hükümetin yargıçları atama, görevden alma ve değiştirme hakkı olduğunu söyledi. Bütün bu açıklamalar yeni göreve atanan yargıç için çok açık bir tehdit niteliği taşıyor."

Washington Post, Tayland’da şimdiye kadar yapılan askeri darbelerin ülkeye istikrar getirmediğini belirtiyor ve son darbenin de öncekilerden farklı olmayacağını yazıyor. Gazete, demokratik ve özgür seçimler yapılana kadar Amerika’nın Tayland’la ilişkilerini askıya almasını öneriyor:

"Bush yönetimi teröre karşı savaştaki işbirliği nedeniyle Tayland’ı NATO üyesi olmayan önemli müttefiklerinden biri olarak tanımlamıştı. Ancak yönetim şimdi, darbe olan bir ülkeye askeri yardım yapılmamasını öngören yasaya uygun hareket etmelidir. Amerika, Tayland ordusunun demokrasiye müdahalesinin kabul edilemez olduğunu açıklayan Avustralya, Japonya ve Avrupa Birliği’yle birlikte hareket etmelidir."

Los Angeles Times, Macaristan başbakanı Ferenc Gyurcany’nin basına kapalı grup toplantısında halka yalan söylediğini itiraf etmesinin ve kayda alınan konuşmanın basına sızmasının ardından patlak veren olayları ele alıyor. Gazete, yaşanan şiddetli çatışmaların ardından başbakanın istifa baskısıyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor:

"Bazı politikacılar iktidarlarını korumak için bütün gün durmadan yalan söyleyebilir. Bunu seçilmiş bir liderden duymak hem umut verici hem de rahatsız edici. Eğer Hollywood, bu hafta Macaristan’da yaşanan olayları film yapmak isterse, umudu mu yoksa rahatsızlığı mı öne çıkartacağı, önümüzdeki günlerde Macaristan’da yaşanacaklara göre değişecektir."

XS
SM
MD
LG