Erişilebilirlik

İran'a Yaptırım Konusunda Ön Anlaşma


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olan beş ülke ile Almanya'nın temsilcileri İran'a, nükleer programı nedeniyle yaptırım uygulamayı görüşme konusunda anlaşmaya vardı. Ancak bu ülkeler, bunalımı gidermek için görüşme yapma tercihini de hala kabul ettiklerini açıkladı.

Londra'da dün biraraya gelen Amerika, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya temsilcileri Tahran'ın uranyum zenginleştirme işleminden vazgeçmeyi reddetmesinden derin düş kırıklığına uğradıklarını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett bu ülkelerin diplomatlarının şimdi Güvenlik Konseyi'ne, İran'a askeri olmayan yaptırımlar uygulama konusunda hazırlıklara başlama yetkisi verme konusunda danışmalara başlayacağını açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns artık yapılması gereken tek şeyin ne tür yaptırım uygulanacağı konusunda karar vermek olduğunu bildirdi.

İran'a, nükleer programından vazgeçmediği takdirde yaptırım uygulanması konusunda Amerika ve İngiltere ısrar ediyor. Temmuz ayında alınan BM Güvenlik Konseyi kararında, uranyum zenginleştirme işlemini 31 Ağustos tarihine kadar durdurmadığı takdirde İran'a yaptırım uygulanması öngörülüyordu.

İran bu çağrıyı dikkate almadı. Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah elde etmeye çalıştığını savunuyor; İran ise bunu reddediyor ve nükleer programının barışçı amaçlara yönelik olduğunu belirtiyor.

XS
SM
MD
LG