Erişilebilirlik

Öldürülen Rus Gazeteci Toprağa Verildi


Moskova’da kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından öldürülen Rus gazeteci Anna Politkovskaya toprağa verildi.

Çeçenistan savaşı ve insan hakları ihlallerine ilişkin yazılarıyla tanınan Politkovskaya, Cumartesi günü, başkentteki apartmanının girişinde öldürülmüştü. Politkovskaya'nın çalıştığı Novaya Gazeta, katilin bulunmasına yardımcı olacak kişilere 25 milyon ruble, yani 930 bin dolar ödül verileceğini açıkladı.

Rusya Başsavcısı Yuri Chaika soruşturmayı bizzat üstlendiğini ve cinayetin failini bulabilmek için gazetecinin üzerinde çalışmakta olduğu konuların tek tek inceleneceğini söyledi.

Bayan Politkovskaya, son olarak Rus askerleri tarafından Çeçenlere yapılan işkence olaylarını belgeliyordu. Haberlere göre yazıda işkence olaylarından Çeçenistan’ın Rus yanlısı Başbakan Ramazan Kadirof sorumlu tutuluyor.

Amerika’nın Moskova Büyükelçisiyle birçok yabancı diplomat ve insan hakları temsilcisinin katıldığı törende hiçbir Rus yetkilinin bulunmadığı gözlendi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, 48 yaşında ve iki çocuk annesi olan Politkovskaya’nın katillerini bulmak için elinde geleni yapacağını açıkladı.

Putin hükümetini ve Çeçen savaşını eleştiren yazılarıyla tanınan gazetecinin öldürülmesi bir çok Avrupa ülkesinde tepkiye yol açtı. İngiltere, Finlandiya, İspanya ve İsveç yetkilileri, suikast olduğu sanılan cinayeti kınadı. Haberlere göre Putin’le telefonla görüşen Başkan Bush da, cinayetin büyük şaşkınlık yarattığını söyledi. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Paris’teki Rus büyükelçiliğinin önünde protesto yürüyüşü düzenledi. HEmik

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Kremlin’i eleştiren tanınmış gazeteci Anna Politkovskaya’nın katillerini bulmak için her türlü çabanın gösterileceğini açıkladı.

Kremlin, Putin’in bu konuda Başkan Bush’la yaptığı telefon görüşmesinde, söz verdiğini açıkladı. Bush Putin’e vahşice işlenen cinayetin büyük şaşkınlık yarattığını söyledi.

Anna Politkovskaya Cumartesi gecesi Moskova’da oturduğu apartmana girerken öldürülmüştü. Rus gazetecinin öldürülmesi, birçok Avrupa ülkesinde tepkiye yol açtı. İngiltere, Finlandiya, İspanya ve İsveç yetkilileri cinayeti kınadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Paris’teki Rus büyükelçiliğinin önünde protesto yürüyüşü düzenledi.

XS
SM
MD
LG