Erişilebilirlik

Alman Siyasetine 'Murat Kurnaz' Darbesi


Küba'daki Guantanamo Üssünde tutuklu kaldıktan sonra suçsuz olduğu belirlenerek serbest bırakılan Murat Kurnaz son açıklamarıyla Alman siyasetine damgasını vurdu.

11 Eylül olayından birkaç hafta sonra Pakistan'da tutuklanıp, terörist suçlamasıya Afganistan üzerinden Guantanamo üssüne gönderilen, toplam beş yıla yakın bir süre tutuklu kalan Bremen´li Murat Kurnaz geçen Ağustos ayında serbest bırakılmış ve Almanya´ya geri dönmüştü.

Bu hafta başında ilk kez Alman televizyonunda bir programa katılan Kurnaz, tutuklu bulunduğu süre içinde Özel Timlere üye Alman askerleri tarafindan kötü muameleye maruz kaldığını ve tartaklandığını açıkladı. Buna göre Kurnaz 2002 yılında Kandahar’da, ardından da 2004’de Guantanoma’da Alman Ordu ve İstihbarat askerleri tarafından sorgulandı, kendi sözleri ile 'saçları çekildi, başı defalarca yere vuruldu, askerler kendisi ile alay etti'.

Kurnaz’ın bu açıklaması Alman kamuoyunda büyük yankı buldu, buna neden ise son ve şimdiki Alman hükümetinin Afganistan’da Alman askerlerinin Amerikan kuvvetlerine tutukluların sorgulanması konusunda yardım ettiği şeklinde geçmişte çıkan tüm söylenti ve iddiaları kararlılıkla red etmesiyle bağlantılı.

Aynı şekilde Amerika 'nın 2002’de Kurnaz’ı Almanya’ya geri göndermek istediği, ancak o zamanki hükümetin bunu reddettiği yönündeki iddaalarda şimdiye dek hep yalanlandı.

Üstelik son SPD-Yeşiller koalisyonunun istihbarat işlerinden sorumlu devlet bakanının şimdiki hükümetin Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in bu konuda geçmişte aldığı tavır konuya başka bir boyut getiriyor. Kurnaz’ın iddialarını ele almak üzere Federal Meclis bünyesinde oluşturulan Savunma komisyonu dün ve bugün bir araya geldi ve olayları irdelemek üzere ‚Kurnaz Araştırma Komisyonu’ kurulmasına karar verdi. En geç bir ay içinde oluşması beklenen özel komisyon, çalışmalarını kamuya açık olarak yürütecek, bu durum geçen yıllarda Alman askerlerinin Amerikan birimleri ile birlikte çalıştığını kabullenmeyen Steinmeier yada eski Dışişleri bakanı Joschka Fischer gibi isimleri tedirgin ediyor.

Nitekim Federal Meclis Sol Parti milletvekili Hüseyin Aydın olayın sadece bir ‘Murat Kurnaz’ vakası olmadığını, Alman siyaset sistemini yakından ilgilendiren bir boyutu olduğunu savunuyor.

Bu arada Federal Savunma Bakanlığı’nın bu gelişmeler üzerine ilk defa geri adım atarak Alman askerlerinin Afganistan´da Murat Kurnaz’la görüştüğünü, ancak şiddet kullanmadıklarını açıklaması dikkati çekiyor.

XS
SM
MD
LG