Erişilebilirlik

"Lübnan'da Fosfor Bombası Kullandık"


İsrail, son Lübnan savaşı sırasında Hizbullah’a karşı fosfor bombası kullandığı yolundaki haberleri doğruladı.

Devlet Bakanı Yacov Edry düştüğü yeri yakan fosfor bombalarını açık alanlarda, askeri hedeflere karşı kullandıklarını söyledi.


Fosfor bombalarının kimyasal silah kapsamına girip girmediği hâlâ tartışma konusu. Uluslararası sözleşmelere göre şu anda yasak olmasa da, birçok insan hakları kuruluşu yasaklanmasına çalışıyor.

Lübnan'daki bombardımanda yaralananları tedavi eden doktorlar, İsrail saldırılarında fosfor bombası kullanılmış olabileceğini öne sürmüştü.
Bu kuruluşlar ayrıca, hem İsrail’in hem de Hizbullah’ın Lübnan savaşı sırasında misket bombası kullanmasını eleştiriyor.

Genel olarak napalm adıyla bilinen ( naftalin ve palmatit karışımı) yangın çıkartıcı bombalar, patlama anında kısa bir süre içerisinde çok yüksek derecede ısıya yolaçıyor. Bu etkiyi artırmak için bombanın içine gazyağı, benzin, mazot gibi maddeler de konuluyor.

Bu tür bombalar İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika ve İngiltere tarafından Almanya’nın Dresten kentini yakmak için kullanılmıştı. Amerika, napalm bombalarını daha sonra Vietnam’da da kullandı.

Hatta 1972 yılında Associated Press muhabirinin çektiği napalm bombasından kaçan çocukların resmi savaşı simgeler hale geldi.

Saddam Hüseyin’in, 1992 yılında, birinci Körfez savaşından sonraki isyanı bastırırken napalm bombaları da kullandığı sanılıyor.

Amerika’nın Irak’ta, İsrail’in ise Lübnan’da kullandığı fosforlu bombalar ( beyaz fosfor ) askeri çevrelerde MK-77 adıyla biliniyor.

En büyük özelliği insanlarda üçüncü derecede yani çok derin yanıklara yolaçması...

XS
SM
MD
LG