Erişilebilirlik

Putin Nüfuzunu Yitirmek İstemiyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görevden ayrıldıktan sonra da siyasi nüfuzunu sürdürmek istediğini açıkladı.

Putin, üç saat süren ve canlı yayınlanan programda 2008 yılında görev süresi dolduktan sonra ne yapacağını açıklamadı ancak Rus halkının kendisine verdiği güveni korumak istediğini söyledi.

Putin, ayrıca, öldürülen Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrei Kozlov ve gazeteci Anna Politkosvkaya’nın katillerini adalet önüne çıkarma sözü de verdi. Putin, Kozlov’u öldürmekten suçlanan üç kişinin şu anda gözaltında olduğunu vurguladı. Haberlere göre, Cumhurbaşkanına gönderilen soruların olağanüstü bir çoğunluğu yaşam koşullarıyla ilgiliydi.

Televizyon programında Kafkaslara da değinen Putin, Moskova’nın Gürcistan’a ait Güney Osetya ve Abhazya bölgelerini ilhak etmeyi düşünmediğini, sorunun kan dökülmeden ve karşılıklı ödün verilerek giderilmesi gerektiğini söyledi.

Tiflis hükümeti, Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’daki ayrılıkçı grupları desteklediği görüşünde. Resmen Tiflis’e bağlı iki bölgeden Abhazya bağımsızlığını ilan etti. Ancak en yakın müttefiki Rusya da dahil olmak üzere henüz hiçbir ülke Abhazya'nın bağımsızlığını tanımıyor.

Güney Osetya ise, Gürcistan’dan ayrılarak, Rusya Federasyonuna bağlı Kuzey Osetya’yla birleşmek istiyor. İki özerk bölgenin Gürcistan’la sınırlarında Rus barış gücü birlikleri görev yapıyor.

Putin'in muhalifleri televizyon programını eleştirdi, basın toplantısı kisvesi altında düzenlenen programın siyasi propoganda olduğunu öne sürdü. Putin'in yanıtladığı soruların değişik yaş grubu ve mesleklerden geldiği, soru gönderenler arasında askerler, öğretmen ve hatta bir mahkûmun da bulunduğu bildirildi. Ancak soruları kimin ve nasıl seçildiği bilinmiyor.
Putin'e, tüm program boyunca kendisiyle ilgili tek bir soru soruldu. Soru Putin'in cep telefonu olup olmadığıydı. Rusya Devlet başkanı bu soruya "Birçok ama hiçbirini kullanmıyorum" diyerek cevap verdi.

XS
SM
MD
LG