Erişilebilirlik

Solana'dan Orta Doğu Barışı Çağrısı


Avrupa Birliği’nin dış politika yetkilisi Javier Solana İsrail ve Filistinlileri barış sürecini yeniden başlatmaya çağırdı.

Solana, Tel Aviv’de Dışişleri bakanı Tzipi Livni ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada İsrail’den Gazze ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısını yeniden açmasını da istedi.

Dışişleri bakanı Livni ise İsrail’in yol haritası adıyla bilinen barış sürecine hala bağlı olduğunu ancak Filistin tarafında güvenilir bir görüşme ortağı bulamadığını söyledi.

Solana, daha sonra Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Batı Şeria’ya geçti. Solana Ürdün, Mısır ve Lübnan’ı da ziyaret edecek.

Avrupa Birliği’nin dış politika yetkilisi Javier Solana İsrail-Filistin barış görüşmelerini yeniden başlatma amacıyla altı günlük Ortadoğu gezisine başladı.

İsrail Başbakan’ı Ehud Olmert’le dün görüşen Solana, bugün de Filistin Lideri Mahmut Abbas’la bir araya gelecek. Javier Solana’nın Abbas’tan, militan Hamas grubu ile birlik hükümeti kurma konusundaki çabalarına devam etmesini istemesi bekleniyor.

Solana Ürdün, Mısır ve Lübnan’a da gidecek.

XS
SM
MD
LG