Erişilebilirlik

Medeniyetler İttifakı İstanbul'da


Birleşmiş Milletler’in Medeniyetler İttifakı Girişimi dünyaya İstanbul’dan seslendi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile girişimin eş bakanlığını yapan Türk ve İspanyol Başbakanlar Batı-İslam ayrılığının siyasi olduğunu belirtirken kültürler arası diyalog konusunda uzman 20 ismin hazırladığı eylem planında başta İsrail-Filistin ihtilafı olmak üzere sürmekte olan siyasi sorunların aşırı uçlar tarafından sömürüldüğü ve batı ile İslam arasındaki gerilimi körüklediği ifade edildi.

Medeniyetler İttifakı 4. Yüksek Düzey Grup Toplantısı İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Toplantıda Akil Adamlar Grubu’nun hazırladığı rapor, Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin eş başkanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’a sunuldu.

Başbakan Erdoğan toplumlar arasındaki psikolojik uçurumların daha da derinleştiğini ve bunun en belirgin şekilde İslam dünyası ile Batı arasında ortaya çıktığını belirtti. Erdoğan, acil olarak mücadele edilmesi gereken bu küresel tehdide ancak küresel ölçekte bir cevap verilebileceğine işaret etti ve bu nedenle Medeniyet İttifakı amacı etrafında herkesin kenetlenmesi çağrısında bulundu. Erdoğan, “Ya terör, şiddet ve çatışma kültürünü salgın bir hastalık gibi küreselleşmesine seyirci kalacağız, ya da ortak insani değerleri küreselleştirmeyi başaracağız” dedi. Radikalizmin her türlüsüne “Prim verilmeyeceğini” söyleyen Erdoğan Medeniyetler ittifakı’nın 21. yüzyılın küresel barış projesidir olduğunu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin de bu projenin mümkün olduğunu bütün dünyaya göstereceğini ifade etti. Başbakan “Türkiye’nin üyeliğinin kültürler arasındaki kutuplaşmanın aslında sanal olduğunu, gerçek karşıtlığın kültürler arasında değil uzlaşma yanlıları ile çatışma yanlıları arasında olduğunu ortaya koyacaktır” diye konuştu.

İspanya Başbakanı Zapatero ise, “Komşumuz bizim düşmanımız değil dostumuzdur” dedi ve açlık, hastalık, kültürsüzlük, şiddet ve baskının en büyük ortak düşman olduğuna işaret etti. Zapatero raporun Islam ve batı dünyası için önemli bir anlaşma özelliği taşıdığını söylerken, “Barışı yok etmek isteyenlere karşı biz, barışın hiçbir zaman yok edilemez bir değerimiz olduğunu söylemeliyiz. Fanatiklerin mekanını dar edeceğiz” diye konuştu. Filistin'de durumun çok ciddi boyutta olduğunu ve bunun raporuda çok doğru şekilde anlatıldığını söyleyen Zapatero “Uluslararası toplum bir şekilde harekete geçerek Filistin'deki duruma müdahale etmek zorunda” dedi. İspanya'nın bir girişim üzerinde çalıştığını açıklayan Zapatero, “Avrupa Birliği ve Avrupa ülkelerinin desteğine ihtiyacımız olacak. Önümüzdeki hafta bunu açıklayacağız” dedi.

Söz alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan ise, raporda Müslüman ve Batı toplumları arasındaki büyüyen bölünmenin temel nedenlerinin dini değil siyasi olduğu sonucuna varıldığını söyledi. “Bireyler ya da küçük gruplarca işlenen suçların, bir halkın, bir bölgenin ya da bir dinin tümü hakkındaki kanaatimizi belirlememesine dikkat etmeliyiz” diyen Annan, bazı grupların dünya çapında bir savaş çıkarmak istediğini, bunu belli sembollerle yapmaya çalıştıklarını belirtti. Annan, korku ve kuşku ikliminin siyasi olaylarla körüklendiğini vurguladı ve Arap-İsrail çatışmasının çok güçlü sembolik ve duygusal yüke sahip olduğunu söyledi. Annan, “Filistinliler işgal altında yaşamaya devam ettikleri sürece, İsrailliler otobüslerinde ve eğlence yerlerinde havaya uçuruldukça, bu duyguların alevi devam edecektir” dedi.

Annan, küskünlüklerin aşıralar, toplumlar arasında güven ilişkisinin oluşturma zamanı geldiğini vurguladı ve sorunun ne Kuran, ne Tevrat ne de İncil olduğunu belirtti. Annan, tüm dinlerin ortak değerleri olan şefkat, dayanışma ve insana saygının ön plana çıkartılması gerektiğini vurguladı ve önyargılardan uzaklaşılması gerektiğini belirtti. Annan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giden yolda, Müslümanları dışlayanların da baskısıyla çeşitli zorluklarla mücadele ettiğini dile getirirken gazetecilerin Kıbrıs sorunu konusundaki sorularına da yanıt verdi. Annan, Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletlerin elinde olduğunu, kendisinin sorunu en iyi şekilde çözmeye çalıştığının bilindiğini ifade etti ve “Benden sonraki genel sekretere de bu sorunu en iyi şekilde çözmesi için yardımcı olacağım” diye konuştu.

Bu arada Akil Adamlar tarafından hazırlanan raporda İsrail-Filistin sorununun Batı ile Müslüman toplumlar arasındaki ayrılığın başlıca sembolü haline geldiği, uluslararası istikrara yönelik en büyük tehlikelerden biri olduğu ve uluslararası toplumun vakit kaybetmeksizin Filistin sorununa odaklanması gerektiği vurgulandı. Raporu hazırlayanlar arasında Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın yanı sıra UNESCO eski Direktörü Frederico Mayor, Endonezya eski Dışişleri Bakanı Ali Alatas, Moskova Üniversitesinden Prof. Vitaly Naumkin, Senegal eski Başbakanı Moustapha Niasse, ünlü barış savunucusu Güney Afrikal Desmond Tutu ve Fransa Dışişleri eski Bakanı Hubert Vedrine gibi isimler yer aldı. Soruları yanıtlayan Aydın, raporu hazırlarken başta temel haklar ve hürriyetler olmak üzere, çoğulculuk, demokratik yönetim, güvenlik ve barışın kendilerine rehberlik eden ilkeler olduğunu bildirdi. Nobel Barış Ödülü sahibi Piskopos Desmond Tutu ise, terörün dini olmayacağını, hiçbir din grubuna terörist denemeyeceğini söyledi. Toplantıya İran’ın eski Cumhurbaşkanı Hatemi’nin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Süryani Kadim İstanbul ve Ankara Ruhani lideri Yusuf Çetin, Türkiye Musevileri Hahambaşı Isak Haleva, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Vatikan Büyükelçisi Antonio Lucibello da katıldı. Büyükelçi Lucibello , farklı medeniyet ve dinlere mensup insanların ön yargılardan arınarak birlikte yaşayabilme koşullarının yaratılması gerektiğini söyledi.

Toplantının ardından “aile fotoğrafı” çekilirken konuklar koreografisini Beylan Murphy'nin gerçekleştirdiği müzik ve dans gösterisini izledi. Toplantıyı 100’e yakın yerli ve yabancı basın mensubu takip etti ve basın toplantısı sırasında İngilizce,Fransızca, Farsça, İspanyolca ve Arapça tercüme yapıldı.

XS
SM
MD
LG