Erişilebilirlik

13 Kasım Amerikan Basınından Özetler


USA Today gazetesi, seçimlerin bitmesiyle birlikte Irak konusunda ortak bir çıkış yolu aranması zamanının geldiğini yazıyor. Irak Çalışma Grubunun bugün Başkan Bush’la görüşeceğini hatırlatan gazete, Irak’ta gerçekçi hedefler belirlenmesi gerektiğini savunuyor:

“Gerçekçi olmak demek, Şiilerle Sünniler arasında patlak veren iç savaştan başka noktalara odaklanmak anlamına gelebilir. Amerikan birlikleri ve Irak hükümeti bu mezhep çatışmasını önlemekte büyük ölçüde etkisiz kalıyor. Ne yazık ki mezhep çatışmasının kendi haline bırakılması gerekebilir. Geriye kalan en önemli hedef ise, Irak’ın bazı bölgelerinin El Kaide yuvası haline gelmesini önlemektir. Ne de olsa bu teröristler, Amerika’nın güvenliği açısından en büyük tehdidi ve teröre karşı savaşta asıl düşmanı oluşturuyor. Eğer Irak Çalışma Grubunun bunu başarma konusunda yeni düşünceleri varsa, hazırlayacağı raporu beklemeye değer.”

Öğretim görevlisi ve yazar Monica Duffy, Washington Post’ta yayınlanan makalesinde, Irak’ın parçalanmasının artık önlenemeyeceğini iddia ediyor. Yazara göre Amerika, ya olup bitenlere aldırmadan Irak’tan çekilmek veya Irak’ın bölünmesiyle ortaya çıkacak devletlerden bir veya ikisini desteklemek tercihiyle karşı karşıya:

“Eğer Amerika Kürtleri ve Şiileri desteklerse, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve Pakistan gibi bölgedeki önemli müttefiklerinin tepkisini çekebilir. Ancak diğer yandan, Şiileri desteklemek istikrarlı bir barış anlamına gelir ve uzun vadede demokrasi ile ekonomik kalkınmanın yolunu açar. Amerika’nın Şii çoğunluğu desteklemesi, İran’ın nükleer silahlanması karşısında diplomatik bir kazanımı da beraberinde getirebilir.”

New York Times gazetesi, bu yıl Amerika’nın dış ticaret açığının 790 milyar doları bulmasının beklendiğini hatırlatıyor. Bush yönetiminin şimdiye kadar bu sorunu önemsemeyen bir tavır izlediğini kaydeden gazete, çözüm olarak korumacı politikaların gündeme gelmesine de karşı çıkıyor:

“Amerika ticaret açığını şimdiye kadar ülkeye yabancı sermaye çekerek kapattı. Ama bunun sonsuza kadar süreceğinin bir garantisi yok. Eğer yabancılar başka bir yere yatırım yapmayı seçerse, Amerika’da faiz oranları ve fiyatlar hızla artar. Ekonomistlere göre, bir ülkenin ticaret açığı, toplam ekonominin yüzde 3’ünü geçerse o ülkede mali kriz riski var demektir. Bugün Amerika’nın ticaret açığı, yüzde 7’ye yaklaşıyor. Yapılacak en doğru iş, sorunu dürüstçe tanımlamak ve derhal çözüm yollarını bulmaktır.”

Christian Science Monitor gazetesi Amerikalı seçmenin kaçak işçiler konusunda yeni Kongreden çok şey beklediği görüşünde. Sorunun sadece polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini vurgulayan gazete, ekonomi ve güvenlik boyutlarını da gözeten kapsamlı bir çözüm çağrısında bulunuyor:

“Eğer sınırda ve işyerlerinde daha iyi bir denetim dışında, gerçekten kapsamlı bir çözüm bulunacaksa, Amerika, Meksika’da bir reforma gidilmesini desteklemeli ve bu konuda yardımcı olmalıdır. Meksika’da geniş kapsamlı bir reform bu ülkenin vatandaşlarının daha iyi bir yaşam için kuzeye gelme isteğini azaltacaktır. Bush ve yeni Kongre, Meksikalıların kendi ülkelerini daha fazla sevmesi için ticari ve mali alanlarda destek vermelidir.”

XS
SM
MD
LG