Erişilebilirlik

11 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor gazetesi, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yaşanan gerginliği, Yigal Schleifer imzalı bir haberle okuyucularına aktarıyor. Haberde, AB ile yaşanan sorunlara rağmen, Türkiye’nin giderek kendine daha güvenli bir ülke haline geldiği belirtiliyor:

"AB dışişleri bakanlarının Pazartesi günü yapacağı toplantı öncesinde özellikle Avrupalı gözlemciler, Türkiye’nin tavrını kendine zarar veren bir inatçılık olarak değerlendiriyor. Ancak, bu tavrı ekonomideki gelişmelerin ve kendi jeo-stratejik öneminin arttığı düşüncesinin bir yansıması olarak Türkiye’nin özgüveninin artmasına bağlayanlar da var. Ekonomik açıdan, Türkiye hiç bu kadar Avrupalı olmamıştı. Ancak Avrupa’nın Türkiye’deki çıkarları sadece ekonomiyle sınırlı değil. Türkiye, Avrupa ile Asya arasındaki stratejik konumu sayesinde Orta Asya’daki petrol ve doğal gaz kaynaklarının Avrupa’ya taşınmasından, Ortadoğu’da siyasi nüfuz oluşturulmasına kadar bir çok konuda köprü işlevi görebilir."

New York Times gazetesi, 91 yaşında ölen Şili’nin eski devlet başkanı Augusto Pinochet’nin yolsuzluk ve acımasızlığını çok iyi maskelemeyi başaran bir diktatör olduğunu yazıyor. Gazete, Pinochet yönetiminin en az üç bin kişinin ölümünden sorumlu olduğunu hatırlatıyor:

"Politikacılardan bıkan Şili halkı, ilk başta öldürülen insanların polisle çatışmaya giren teröristler olduğu yönündeki hükümet açıklamalarına inandı. Ancak, Pinochet’nin iktidardan ayrılmasından sonra, insan hakları ihlalleri iddialarının abartılı olduğunu düşünenlere, bu konuda inandırıcı kanıtlar sunuldu. Ayrıca, General Pinochet’nin - çoğu Amerika’da olmak üzere - yüzü aşkın gizli banka hesabında en az 28 milyon doları olduğunu ortaya çıkardı. Öldüğünde, vergi kaçakçılığı ve sahte pasaport iddialarının yanı sıra adam kaçırma, işkence ve adam öldürme suçlamalarıyla karşı karşıyaydı."

USA Today gazetesi de Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in aksine Pinochet’nin yargı önüne çıkmadan öldüğünü belirtiyor. Gazete, uluslararası topluluğun farklı diktatörlere, farklı tavırlar geliştirdiğine de dikkat çekiyor:

"Bir diktatörün yargı önüne çıkarılması sadece intikam duygusundan öte bir şeydir. Bir toplumun geçmişte işlenen suçlarla yüzleşmesi ve başka yerlerdeki vahşi diktatörlerin caydırılması açısından bu gereklidir. Sırbistan devlet başkanı Slobodan Miloşeviç ile Liberya devlet başkanı Charles Taylor, uluslararası bir mahkemede yargılanan diktatörler arasında yer alıyor. Şu anda insanlığa karşı suç işleyen diğer diktatörler de, Pinochet gibi değil, Saddam gibi bir sonla karşı karşıya kalmalıdır."

Washington Post gazetesi görevi bırakmaya hazırlanan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın bir makalesine yer veriyor. Annan, bu makalede 10 yıl sürdürdüğü genel sekreterlik görevinden çıkarttığı dersleri aktarıyor. Annan, şöyle yazıyor:

"Bugünün dünyasında, hepimiz bir diğerinin güvenliğinden sorumluyuz. Ayrıca birbirimizin refahından da sorumluyuz. Güvenlik ve refah ise, insan haklarına saygı ile hukukun üstünlüğü kurallarına bağlıdır. Dolayısıyla hükümetler, yaptıklarından dolayı sadece yurt içinde değil, uluslararası alanda da sorumlu tutulmalıdır. Amerika kayıtsız kaldığında uluslararası sistem kötü işlemekte, ileri görüşlü bir Amerikan liderliği olduğunda ise, daha iyi işlemektedir. Bu da, bugünkü ve gelecekteki Amerikalı liderlere büyük bir sorumluluk yüklüyor."

XS
SM
MD
LG