Erişilebilirlik

Ahmet Ertegün Öldü


1947 yılında kurduğu Atlantik Plak şirketiyle Dünya müziğine damgasına vuran Ahmet Ertegün’ün öldüğü açıklandı. Atlantik Plak şirketi 83 yaşındaki Ertegün’ün ailesi yanındayken Perşembe günü öğleden sonra hayata veda ettiği bildirdi.

Amerikan müzik dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Ahmet Ertegün, 29 Ekim’de New York'ta Rolling Stones konseri sırasında ayağının kayması sonucu düşerek başını çarpmıştı. O günden sonra bir daha komadan çıkamayan Ertegün’ün ameliyatını yapan beyin cerrahı Dr. Howard Riina Ertegün’ün bir daha sağlığına kavuşma ihtimalinin tıbben mümkün görünmediğini söylemişti. Ertegün’ün vasiyatnamesinde cihaz desteğiyle yaşamak istemediği de vurgulanmıştı. Ancak ölümü üzerine Atlantik Plak Şirketi’nden yapılan açıklamada kendisinin vasiyeti üzerine fişinin çekilerek mi yoksa doğal sebeplerle mi öldüğümü belirtilmedi.

Ertegün’ün İstanbul’da Üsküdar’da ailesinin kurduğu Özbekler Tekkesi’ne defnedileceği tahmin ediliyor. Ancak cenazenin ne zaman ve nerede gerçekleşeceği gibi bilgiler henüz basına verilmedi.

Ertegün için hayatını geçirdiği New York’ta da yılbaşından sonra özel bir anma töreni düzenlenecek.

Ahmet Ertegün’ün ölümü New York’ta yaşayan Türk toplumunda da büyük üzüntü yarattı. Zira Ertegün, Türkiye’nin Amerika’daki lobi çalışmalarında çok önemli bir isimdi. Sadece müzik alanında değil, Türk-Amerikan ilişkilerine ve Türkiye’nin turizm hamlesine de büyük katkılarda bulunmuştu. Her yıl, çok sevdiği Bodrum’a ünlü isimleri götürerek, Türkiye’nin adını her fırsatta dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Müzik dünyasının Oscar’ları olarak da bilinen Grammy ödüllerinin aynı zamanda seçici kurulunda bulunan Ertegün bugüne kadar sayısız ödül aldı. Son olarak 2005 yılında ilk kez verilen Grammy Onur Ödülünü alan Ahmet Ertegün radyomuza şunları söylemişti.

Ahmet Ertegün, yaptıklarıyla, müzik dünyasına katkılarıyla bugüne kadar birçok filme konu olmuştu. Son olarak Oscar ödüllü Ray filminde Ray Charles’ı keşfeden Türk olarak kendisine filmde büyük yer verilmişti. Ancak ölümünden kısa bir süre önce Ahmet Ertegün’ün kendi filmi için de hazırlıkları tamamladığı biliniyor.

Sezer'den Ertegün için taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ahmet Ertegün'ün vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sezer mesajında 'Günümüzün en önemli müzik adamlarından biri' olarak tanımladığı Ertegün'ün vefatından dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Sezer mesajını şöyle sürdürdü: “Kendisi, Ulusumuza gurur veren bir kişilik olarak her zaman saygıyla anılacaktır. Ahmet Ertegün'e Tanrı'dan rahmet, ailesine, yakınlarına ve müzik dünyasına başsağlığı diliyorum."

XS
SM
MD
LG