Erişilebilirlik

'Iraklılar Daha Çok Sorumluluk Üstlensin'


Savunma Bakanı Robert Gates Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komisyonu’nda yeni Irak planı hakkında bilgi verdi. Bakan Irak hükümetinin Bağdat’a daha çok sayıda asker sevk etmesi ve askeri operasyonlara müdahale etmemesi gerektiğini belirtti.

Senato Dış İlişkiler Komisyonunda konuşan Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Irak'taki asker sayısını arttırmanın yanısıra diplomatik çabalara da hız verileceğini söyledi.

Irak hükümetinin, ülke güvenliğini sağlama sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini belirten Rice, Suriye ve İran’ı da bölge istikrarını bozmaya son vermeye çağırdı.

Amerika'da Irak savaşına kamuoyunun desteği hızla düşerken, Demokrat Parti'nin çoğunlukta olduğu Kongre'nin üyeleri de Irak’a yeni birlikler gönderme planını şiddetle eleştirdi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanı Demokrat Joseph Biden, Bush’un stratejisinin Irak için bir çözüm değil “trajik bir hata” olacağını söyledi.

Bush’un stratejisine Cumhuriyetçi partiden de bazı Kongre üyeleri karşı çıktı. Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel, Bush’un planını “Vietnam’dan bu yana en ciddi dış politika hatası” olarak tanımladı.

XS
SM
MD
LG