Erişilebilirlik

12 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Bush’un planının başarıya ulaşmasının tamamen Irak hükümetinin vereceği desteğe bağlı olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor:

"Başkomutan Bush, bir maratonda son bir atakla ipi göğüslemeye çalışan bir yarışçı gibi davranıyor. Belki de savaşta yaptığı hataları itiraf ederek, asker sayısını ve Irak’a yardımı artırarak, yeni generalleri göreve getirerek ve Demokratların ortak bir planının olmamasından faydalanarak, görevini bir tür zafer atmosferi içinde devredeceğini umuyor. Ayrıca eğer Iraklı yetkililer Şii milisleri engellemek ve Sünnilere siyasi tavizler vermek konusunda üstlerine düşeni yapmazsa, yenilgiye bir mazeret bulmuş olacak. Bush, Iraklı liderlere şu mesajı verdi: “20 Ocak 2009’da göreve başlayacak olan yeni başkan, Irak’tan tamamen çekilebilir. Bu nedenle benimle işbirliği yapın ve bu savaşın kazanılabileceğini gösterin."

USA Today ise Bush’un planını eleştiren Demokratların daha iyi bir alternatif sunmadığını savunuyor. Yapılan yorumda şu görüşlere yer veriliyor:

"Artık Kongre’de çoğunluğu ele geçiren Demokratlar açısından, sadece Bush’un planına karşı çıkmak yeterli bir tutum değildir. Bir savaş döneminde, Başkan’a meydan okumak siyasi açıdan son derece tehlikelidir. Ancak hiç kimse bunu yurtseverlik duygusundan yoksun bir biçimde yapmamalıdır. Bush'un büyük riskler içeren yeni stratejisini sorgulamak, Kongre’nin sadece hakkı değil, aynı zamanda görevidir. Ve eğer Kongre, Bush’un planını beğenmiyorsa, daha iyi bir alternatif sunmak zorundadır."

Washington Post Bush yönetiminin İran ve Suriye ile görüşmeme tavrını eleştiriyor. Irak’taki savaşın sadece askeri yöntemlerle kazanılamayacağını vurgulayan gazete, Ortadoğu genelindeki diplomatik girişimlere de önem verilmesini istiyor:

"Diplomasi, dostlarımızla olduğu kadar düşmanlarımızla da konuşma sanatıdır. Bölgesel diplomasi, Irak’taki sorunları çözmeyecektir. İsrail ile Filistin arasında varılacak bir anlaşma, Bağdat’ta mezhep savaşı yapanların barışmasını sağlamayacaktır. Ancak durumun ciddiyeti göz önüne alındığında, yönetimin eldeki tüm olanakları kullanmaması, çok yanlış bir tavırdır. Irak’ta zaten çok uzun vadeli stratejiler uygulayan Bush, diplomatik kanalları da denemelidir."

New York Times, İnternet’te giderek artan güvenlik sorununa dikkat çekiyor. Gazete, yeterli önlem almayan İnternet kullanıcılarının sadece kendilerini değil, çalıştıkları firmaları ve devlet kurumlarını da riske soktuğunu vurguluyor:

"Bir çok eyalette, otomobil sahiplerinin kaza sigortası yaptırması zorunludur. İnternet kullanıcılarından da, bilgisayarlarının başkalarına zarar vermesini önlemek için asgari güvenlik önlemlerini almalarını istemek gerekiyor. İnternet’in giderek yaygınlaşması ve teknoloji firmalarının kullanımı kolaylaştırması, sanki fazla bir özen göstermeye gerek yokmuş gibi bir anlayışın da gelişmesine neden oldu. Güncelleştirmeler, güvenlik duvarları ve benzeri önlemler ne kadar güç olsa da, her internet kullanıcısı ortak güvenliğimiz açısından kişisel bir sorumluluğa sahiptir."

XS
SM
MD
LG