Erişilebilirlik

Orhan Pamuk Almanya Gezisini İptal Etti


2006 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, bugün Berlin´de başlaması gereken Almanya turunu iptal etti. Pamuk Berlin Hür Üniversitesi´nden kendisine verilen fahri doktor ünvanını alacak ardından Almanya’da bir dizi okumalara katılacaktı.

Orhan Pamuk gezisini iptal kararı ile Almanya´nın gündemine oturdu. Pamuk’un Alman yayınevi konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı ve yazarın güvenlik çekinceleri nedeni ile gelemiyeceğini, Almanya okuma turunun ise henüz bilinmeyen bir tarihe ertelendiğini söyledi.


Berlin Hür Üniversitesi’de Orhan Pamuk için planlanan kutlama töreninin ilerki bir tarihte gerçekleşebileceğini belirtti. Ancak Pamuk’un Almanya’ya geleceği gün NewYork’a uçması, beraberinde çeşitli spekülasyonları da getirdi. Pamuk, İstanbul’dan ayrılırken ‚Almanya’ya güvenlik nedenlerinden mi gitmiyorsunuz?’ sorusunu cevapsız bırakırken, Alman siyasetinde ve medyasında konuyla ilgili yapılan yorumlar dikkati çekiyor. Hemen tüm gazeteler iptal açıklamasını ilk sayfalarından, hatta manşetten verirken, konuyu Hrant Dink cinayeti ile ilişkilendiriyorlar. Hatırlanacagi gibi gazeteci Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak tutuklanan azmettirici Yasin Hayal mahkemeye götürülürken „Orhan Pamuk akıllı ol“ diye bağırmıştı.

Bu arada siyasetin önce gelen birçok ismi ise yaptıkları değerlendirmelerde Türkiye’yi tam anlamıyla eleştiri bombardmanına tuttular, ülkedeki ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi sorguladılar. Nitekim Sosyaldemokrat Parti SPD genel başkan yardımcısı Wolfgang Thierse Pamuk’un kararının, Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığını gösterdiğini belirtti. Thierse, Türk milliyetçiliğinin, entellektüellerin ülkeyi terketmeye korkmalarına neden olacak kadar güçlü olduğunu öne sürerken, Yeşiller Partisi Federal Meclis üyesi Volker Beck de, Türk hükümetinden Pamuk'u korumasını isteyerek, 301. madde kaldırılmadan Türkiye'nin AB üyesi olmasını düşünemediğini söyledi. Almanya Federal Parlamentosunun kültür komisyonu başkanı Hür Demokrat Partili Hans-Joachim Otto, Orhan Pamuk’un başına bir şey gelmesi halinde Türkiye’nin büyük sıkıntı yaşayacağını duyurdu. Avrupa Parlamentosu eski milletvekili SPD üyesi Ozan Ceyhun’da Orhan Pamuk’un iptalinin Türkiye’yi zor durumda bırakacağını savunuyor.

Bu arada Almanya Türk Toplumu genel başkanı Kenan Kolat ise Pamuk’un kararını yanlış bulduğunu açıkladı ve Alman güvenlik güçleri ona gereken korumayı sağlayabilecek konumda olduğunu belirtti. Kolat Orhan Pamuk ziyaret programını iptal etmeyerek tehditlere en iyi cevabı vermiş olacaktı” dedi.

XS
SM
MD
LG