Erişilebilirlik

Anne Olmak İsteyenlere Yeni Umut


New York’ta bir hastane Amerika’da ilk rahim naklini gerçekleştirmeye çok yaklaştı. Suudi Arabistan’da birkaç yıl önce rahim nakli gerçekleştirilmiş, ancak nakledilen rahim, 3 ay sonra çıkarılmıştı. Şimdiyse New Yorklu uzmanlar doğum yapacak bir kadına rahim nakli için kolları sıvadı.

New York Downtown Hastanesi’nde doktorlar ilk rahim naklini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Uzmanlar önce bağışlanan rahmi hastaya naklediyor. Hastanın dondurulmuş embriyoları daha sonra yeni rahime yerleştiriliyor. Hastanın sezeryan yoluyla doğum yapması öngörülüyor. Doğumdan sonra, hastanın nakledilen rahmi reddetmesini önlemek amacıyla verilen ilaçları daha fazla kullanmaması için rahmin çıkarılması gerekiyor. Rahim nakli, bir çok tıbbi ve ahlaki tartışmaya yol açtı. Kısırlık uzmanı Doktor Sherman Silber, 9 ay süren hamilelik sırasında hastanın vücudunun, nakledilen rahmi her an reddedebileceğini belirtiyor. Bebek taşıyan bir rahmin reddedilmesi ise çok ciddi tıbbi sorunlara yol açar.

Rahmin reddedilmesi durumunda hem annenin hem de bebeğin hayatının tehlikeye girmesi mümkün. New York Downtown Hastanesi doktorların kadınlara rahim nakli yapmadan önce bu ameliyatı maymunlar üzerinde denediğini açıkladı. Doktor Giuseppe Del Priore, rahim nakli için uygun adaylarla görüşen bir uzman. Del Priore, rahim naklini güvenli hale getirebilmek için 10 yıl ve binlerce saat harcadıklarını, bu işi çok ciddiye aldıklarını, ancak ilk kez rahim nakli yapılacak hastanın da olası riskleri iyi anlaması gerektiğini belirtiyor.

Bu riskler ahlaki soruları gündeme getiriyor. Bir çok uzman organ naklinin başlıca amacının bir insanın hayatını tehlikeye atmak değil, hayat kurtarmak olduğunu söylüyor. Chicago-Kent Hukuk Fakültesi’nden Lori Andrews'a göre son derece riskli operasyonlar sadece hayat kurtarmak için yapılmalı.

Ancak organ nakilleri aynı zamanda hastaların yaşam kalitesini yükseltebiliyor. Örneğin yüz nakilleri, Fransa ve Çin’de bu ameliyatı geçirenlerin daha iyi yaşamalarını sağladı. El nakillerine artık sıkça rastlanıyor. Kanser ya da başka hastalıklar nedeniyle çocuk sahibi olamayan kadınların rahim nakli sayesinde bir gün anne olmaları mümkün olabilecek. Yine de bu konudaki tartışmalar daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor.

XS
SM
MD
LG