Erişilebilirlik

'İngiltere Irak'tan Asker Çekecek'


İngiltere Başbakanı Tony Blair, 3 bin İngiliz askerinin Irak’tan yıl sonuna kadar çekileceğini açıklamaya hazırlanıyor.

İngiliz basın-yayın kuruluşları, Blair’in Avam Kamarası’nda bugün açıklama yapacağını duyurdu. Bu açıklamaya göre, üç bin İngiliz askerinin yarısı önümüzdeki haftalarda, kalan yarısı ise, yıl sonuna kadar çekilecek.

Başbakanlık, bu haberi doğrulamayı reddetti.

Ancak Beyaz Saray sözcüsü, Tony Blair’in Başkan Bush’la dün bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Sözcüye göre, Blair Bush’a, İngiliz askerlerini Irak’tan çekmeyi planladığını söyledi. Beyaz Saray ise, çekilme kararını “Irak’ta başarı kazanıldığı” şeklinde yorumluyor.

Irak savaşının başından bu yana Amerika’ya en fazla destek veren İngiltere, bu ülkede 7 bin asker bulunduruyor.

Ayrıntıları Londra muhabirimiz Mevlüt Katık bildirdi.

İngiliz medyasında çıkan haberlere gore, İngiltere Başbakanı Tony Blair, bugün, Parlamentoda yapacağı bir konuşmada, ülkesinin Irak’taki birliklerinin önemli bir kısmını, yıl sonuna kadar geri çekeceğini açıklayacak. Başta BBC olmak üzere İngiliz medyasının ilk haber olarak verdiği ve güvenilir hükümet kaynaklarına dayandırılan gelişmeye gore, İngiltere ilk etapta yaklaşık 1,500 askerini önümüzdeki aylarda Irak’tan geri çekecek. Önümüzdeki yılbaşına kadar ise ek 1,500 asker daha çekilecek ve böylece 2007 sonuna kadar Irak’tan geri çekilecek İngiliz birliklerinin sayısı 3 bini bulacak.

İngiltere’nin Irak’ta toplam 7 bin civarında askeri bulunuyor ve büyük kısmı ülkenin güneyindeki Basra eyaletinde konuçlanmış durumda. Londra, daha once Irak’taki birliklerini kademeli olarak geri çekeceğini ve sorumluluğun Irak güvenlik güçlerine bırakılacağını açıklamıştı. Ancak İngiliz hükümet kaynakları Londra’nın 2008 sonuna kadar Irak’taki tüm birliklerini geri çekeceği yolunda yine İngiliz medyasında çıkan spekülasyonları reddettiler.

Bu arada Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Bush ve Başbakan Tony Blair’in İngiliz birliklerinin Irak’tan geri çekilmesi konusunu ele aldıkları ve Waşhinton’un, Basra’daki güvenlik durumunun iyileşerek, yetkinin Irak otoritelerine devrediliyor olmasından memnuniyet duyduğu açıklandı. Beyaz Saray sözcüsü, Amerika’nın da aynı şekilde birliklerini azaltma ve yetkiyi Iraklılara devretme amacını paylaştığını vurguladı.

Bu arada İngiltere hükümetinin Irak’ta kalan birliklerini Basra dışındaki görevlere de tahsis edebileceği ve İran-Irak sınırının gözetlennmesine yardımcı olabileceği, Londra’da hükümet kaynaklarına dayandırılan haberler arasında bulunuyor.

İngiltere’de yapılan kamuoyu yoklamaları, toplumun büyük kesiminin Irak’taki savaşa karşı olduğunu gösteriyor. Bunun yanısıra yine İngiliz basınında çıkan haberlerde Başbakan Blair’in bu yıl görevden ayrılmadan once kendisini çoğunlukla karşı karşıya getiren Irak konusunda muhalifleri memnun edici bazı adımlar atacağı yorumları yapılmıştı. İngiltere’nin Irak’tan asker çekme kararı, Amerika Başkanı Bush’un Irak’a daha fazla asker gönderme konusunda Kongre ile yaşadığı sorunlu günlere rastlıyor.

Avustralya Askerlerini Çekmeyecek

Bu arada, İngiltere’nin Irak’taki askerlerini çekeceği haberlerini değerlendiren Avustralya Başbakanı John Howard, Avustralya’nın benzer bir adım atmayacağını açıkladı.

Howard, İngiltere’nin Irak’taki askeri varlığını azaltmayı planladığını bildiğini söyledi.

Savunma Bakanı Brendan Nelson da, Avustralya’nın Irak’tan çekilmesi için doğru zaman olmadığını açıkladı.

Irak’ta 550 Avustralya askeri görev yapıyor.

Öte yandan, Danimarka'nın da yakında çekilme takvimi açıklaması bekleniyor.XS
SM
MD
LG