Erişilebilirlik

Depresyon Kalp Krizini Tetikliyor


Bilimadamları depresyon ve kalp krizi arasında güçlü bir bağ olduğuna inanıyor. Depresyon için uygulanan standart tedavide genellikle terapi ön planda oluyor. Bazen de antidepresan ilaçlarla destekleniyor. Kanada’da yapılan yeni bir araştırma ise bazı kalp hastaları için ilaç kullanmanın bir psikolog ya da psikiyatristle konuşmaktan daha etkili olduğunu gösterdi.

On yıl önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan ve bugün hala geçerliğini koruyan bir araştırma, depresyon geçiren kişilerin daha sık hastalandığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyonda olan yaşlı hastaların ölüm oranı depresyonda olmayanlardan dört kat fazla ve ölüm nedeni çoğu kez kalp krizi ya da felç.

65 yaşındaki Edward Pietrantonio 15 yıl önce depresyona girdiğinde kalp krizi geçirmiş. Bir yakınını kaybeden ve aile içinde sorunlar yaşamaya başlayan Pietrantonio'nun kalbi yaşadığı strese dayanamamış. Pietrantonio’nun durumuna benzer rahatsızlıklar Kanada’da yapılan araştırmaya katılan 300 hastada da görüldü. Bir grup hasta depresyon ilacı kullanırken, diğer bir grup her hafta psikolojik tedaviye katıldı.

Montreal Üniversitesi’nden doktor Francois Lesperance sonuçların şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Lesperance, "Yıllardır biliyoruz ki depresyon, kalp hastalarında oldukça yaygın görülüyor. Bu yüzden 2 tür depresyon tedavi yöntemi denedik ve sonuçları değerlendirdik." diye konuşuyor.

Dr. Lesperance ve ekibi, bir grup hastaya citalogram adlı ilaç verdi. Bu depresyona karşı alınan ve Serotonin içeren bir ilaç. Piyasada Celexa ve Lexapro adıyla da biliniyor. Dr. Lesperance bu ilacı seçtiklerini, çünkü başka bir ilaçla etkileşiminden doğan zararın düşük olduğunu söylüyor. Bu, çeşitli ilaçlar kullanmak zorunda olan kalp hastaları için oldukça önemli. Depresyona karşı alınan ilaçlar beyindeki serotonin düzeyini arttırarak depresyondan kurtulmalarını sağlıyor. Doktor Francois Lesperance'a göre, beyindeki serotonin sistemini etkileyen ilaç, hastaların depresyonla mücadele etmesine yardımcı olarak iyileşmelerini sağladı.

Ancak uzmanlar birçok kişi için konuşarak yapılan terapinin yararlı olduğuna ve bunun depresyon ilaçlarıyla da desteklenmesi gerektiğine inanıyor.

XS
SM
MD
LG