Erişilebilirlik

9 Mart Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times Atatürk’e hakaret eden bir video görüntüsüne yer verdiği için YouTube sitesine erişimin engellenmesi kararını eleştiriyor. George Washington’la Atatürk arasında bir çok benzerlik bulunduğunu kaydeden gazete, Amerika’da George Washington’u eleştirmenin yasak olmadığını Ancak Türkiye’de Atatürk’ü eleştirenlerin hapis cezasıyla karşılaştığını vurguluyor.

"Genç Türkler, YouTube’da yayınlanan söz konusu saldırgan videoya karşı, çoğu Yunanlıları hedef alan kendi kaba videolarıyla cevap verdiler. Ancak bundan çok daha ciddi bir mesele varlığını sürdürüyor. Türkiye, Atatürk’ün modernleşme hedefine ulaşabilmek için daha hoşgörülü olmalıdır."

Washington Post Rusya devlet başkanı Vladimir Putin karşıtı bir gazetecinin daha esrarengiz biçimde öldüğünü belirtiyor. Gazete, Putin muhaliflerinin peşpeşe ölümünden Rus istihbarat görevlilerini sorumlu tutuyor.

"Bütün bu olayların, Putin’in geçen ay uluslararası bir konferansta, Soğuk Savaş dönemini hatırlatan bir konuşma yapmasının ardından, Bush yönetiminin Putin’le yakınlaşmaya çalıştığı bir dönemde yaşanması da çok ilginç. Bazıları Putin’in Amerika’ya yönelik bu çirkin tavrını, Washington’un NATO’nun genişlemesi ve Avrupa’ya füze savunma sistemleri yerleştirmesi gibi konularda Rusya’nın tepkisini fazla ciddiye almamasıyla ilişkilendiriyor. Belki de bu açıklama doğrudur. Fakat bu doğruysa bile, bu kadar çok Putin muhalifinin peşpeşe ölümü nasıl açıklanabilir?"

Boston Globe, Başkan Bush’un Latin Amerika ülkelerini ziyaret etme kararında Venezuella devlet başkanı Hugo Chavez’in Amerikan karşıtı politikalarının etkili olduğu yorumunda bulunuyor. Bush’un Latin Amerika’yı altı yıldır ihmal ettiğini hatırlatan gazete, bölgedeki Amerikan karşıtlığını azaltmak için somut adımlar atılması gerektiğini vurguluyor.

"Eğer Bush, küçük bir başarı bile elde etmek istiyorsa, Latin Amerika’ya karşı geçmişte izlediği politikayı değiştirmesi gerekiyor. Uyuşturucuya karşı askeri bir mücadele yöntemi izlemek ve yoksullukla gelir dağılımındaki bozukluğu artırmaktan başka bir işe yaramayan serbest ticaret anlaşmalarında ısrar etmek yerine, gittiği ülkelerdeki somut ihtiyaçlara cevap vermelidir. Bush’un yükselen Chavez dalgasına karşı koyabilmesi için, son altı yıldır izlediği Latin Amerika’yı yok sayma politikasının neden olduğu hasarı gidermesi gerekir."

USA Today Türkiye’de de sık sık tartışılan kredi kartları konusunu ele alıyor. Kart sahiplerinin en küçük bir gecikmede fahiş oranlarda faiz ödemek zorunda kaldığına dikkat çeken gazete, Kongre'den soruna çözüm bulmasını istiyor.

"Yapılan suistimaller, uygulanan yüksek faizler ve sözleşmelerde kullanılan karmaşık ifadelerin kart sahiplerini istismar etmeye yönelik olduğu çok açık. Kredi kartı veren kurumların elbette ki, borçlarını ödemeyenlere karşı önlem alma hakkı vardır. Ancak bu hak, söz konusu kişileri mahvetmeye değil, borçlarını ödemelerini sağlamaya yönelik olarak kullanılmalıdır. Sorumluluğun ve faturanın bir kısmı da borçlarını ödeyemeyecek olan kişilere bile kredi kartı veren kurumlara çıkartılmalıdır. Kongre, kredi kartı veren kurumların tefeci gibi davranmalarını önleyecek kurallar belirlemelidir."

XS
SM
MD
LG