Erişilebilirlik

El Kaide Toparlanıyor mu?


Üst düzey Amerikalı istihbarat yetkilileri, Usame bin Ladin ve terör örgütü El Kaide’nin, Pakistan’ın aşiretlerin yoğun olduğu bölgelerinde, yeniden toparlanmasından kaygı duyuyor. Güvenlik uzmanları, El Kaide’nin üst kadrolarının 11 Eylül terör saldırılarından bu yana önemli kayıplar verdiği görüşünde. Ancak uzmanlara göre, örgüt üyeleri şimdi de kitle imha silahı elde etmeye çalışıyor.

Amerikalı yetkililer, Pakistan’la Afganistan arasındaki dağlık sınır bölgesinde El Kaide liderlerinin örgüt üzerindeki denetimi yeniden kurmaya başladıklarını bildiriyor.

Usame bin Ladin ve yardımcısı Ayman el Zevahiri’nin, Pakistan’ın Afganistan sınırı yakınlarındaki aşiret bölgelerinde küçük eğitim kampları dahil bir dizi faaliyet yürüttüğünü gösteren kanıtlar iyice arttı.

Amerika Ulusal İstihbarat Direktörü Mike McConnell, El Kaide’nin çekirdek kadrolarının toparlanmakta olduğunu söylüyor.

McConnell, örgütün Amerika ve diğer hedeflere saldırı planları hazırladığını, bu kez çok sayıda kayıp verdirmeyi amaçladığını belirtti:

“El Kaide’nin, diğer terör örgütleri gibi kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer silah edinmeye çalıştığı kesin. Örgüt aynı zamanda Pakistan’daki kamplarından dışarı açılmaya ve haberleşme ağını Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya yaymaya çalışıyor.”

Amerikan istihbaratı, El Kaide liderlerinin, yandaşlarıyla bir süredir verimli iletişim kuramadığını, bu kişilere kendi saldırılarını düzenlemeleri için yalnızca ideolojik destek sağlamaya çalıştığını tahmin ediyordu.

Başkan Bush, Kasım seçimlerinden önce yaptığı açıklamada El Kaide liderlerinin sindiğini ve Amerika’nın teröre karşı savaşı kazanmakta olduğunu söylemişti.

Bush, geçen ay yaptığı konuşmadaysa daha temkinli bir yaklaşım izlemeyi tercih etti:

“Taleban ve El Kaide militanları Pakistan’ın ücra köşelerinde yaşıyor. Buralarda kolayca saklanabiliyor, eleman toplayabiliyor ve saldırı düzenleyebiliyor.”

11 Eylül terör saldırılarından sonra Amerikan ve Afgan birlikleri, El Kaide ve Taleban militanlarının Afganistan’daki kamplarını yerle bir etti. Bunun üzerine militanlar gizlenmek durumunda kaldı.

Ancak uzmanlara göre, Pakistan’ın aşiret bölgelerinde El Kaide liderleri örgütü yeniden yapılandırmaya başladı. Bölgede Taleban yanlısı ve Amerikan karşıtı duygularsa gittikçe artıyor. Georgetown Üniversitesi’nden Profesör Bruce Hoffman, El Kaide’nin yeniden toparlanmasının, terörle savaşta önemli bir kayıp olduğunu söylüyor:

“11 Eylül saldırılarından bu yana ilk kez El Kaide’nin eğitim kamplarını görmeye başladık. Elbette bu kamplar daha küçük. Belki geçmişte Afganistan’da olduğu kadar büyük kamplar yok ama durum yine de kaygı verici.”

Uzmanlar ayrıca Pakistan hükümetinin bölgedeki aşiret reisleriyle anlaşıp askerlerini çekmesinden sonra, sınır bölgesinin yeniden militanların faaliyet alanı haline geldiğini belirtiyor. Aşiretler de, Taleban ve El Kaide’ye desteği kesmiş değil. Geçen Eylül ayında Amerika’da açıklama yapan Pervez Müşerref, aşiret reisleriyle vardığı anlaşmayı savunmuştu:

“Anlaşma sayesinde aşiret bölgelerinde ve sınırın karşı tarafında El Kaide faaliyetleri tamamen duracak.”

Amerikalı istihbarat uzmanları, bu anlaşmanın ters tepki yaptığını düşünüyor. Anlaşma, bölgeyi El Kaide ve Taleban için daha güvenli hale getirdi. Militanlar bu şekilde Afganistan’a girerek, Amerikan ve koalisyon kuvvetlerine rahatlıkla saldırı düzenleyebiliyor.

Pakistanlı emekli general Talat Mesud, aşiret bölgelerinin militanların rahatlıkla saklanabildiği yerler olduğunu söylüyor:

“Buralar dağlık bölgeler. Rahatlıkla saklanmak mümkün. Tipik gerilla taktikleri izliyorlar. Üstelik bölge halkının desteğine sahipler. En kötüsü de bu. Halk onları destekliyor.”

Başkan Yardımcısı Dick Cheney, geçtiğimiz günlerde Pakistan’a gitti ve sınır bölgelerinde artan El Kaide faaliyetleri konusunda uyarıda bulundu. Cheney’nin Afganistan ziyareti sırasında da, kaldığı askeri üssün yakınında bir intihar saldırısı düzenlendi. 22 kişinin öldüğü bu saldırıyı Taleban üstlendi. Profesör Hoffman, terörle savaşın başlangıcından bu yana geçen beş yıl içinde teröristlerin yeni saldırılar planlamasının kaygı verici olduğunu söylüyor:

“Belki yeni saldırı yöntemleri bu olmayacak, ama en azından toparlanmakta olduklarını gösterdiler. Açıkçası, beş-altı yıl öncesine göre daha korkutucu hale geldiler.”

Terör uzmanı Hoffman, El Kaide’nin harekete geçtiğini ve neredeyse Usame bin Ladin’in idealindeki gibi faaliyetler yürüttüğünü söylüyor. Hoffman’a göre, El Kaide liderleri yine büyük saldırılar planlıyor ve daha çok sayıda destekçi bulmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG