Erişilebilirlik

Rice Haftaya Orta Doğu'ya Gidiyor


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice gelecek hafta yeniden Orta Doğu’ya gidecek.

Barış sürecini canlandırmayı amaçlayan Rice, İsrail, Filistin ve bölgenin ılımlı liderleriyle görüşecek. Rice’ın bu gezisinde, İsrail ve Filistinli liderlerle bir üçlü zirve yapması beklenmiyor.

Rice, geziyle ilgili açıklamayı, dün Washington’u ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yle düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı. İki bakan, beş yıl önce Suudi Arabistan tarafından ortaya atılan barış planıyla ilgili sorulara açıklık getirmedi. Suudi planı, bölge devletleri tarafından tanınma karşılığında, İsrail’in,1967 yılı öncesi sınırlara çekilip, Filistin devletinin kurulmasına olanak tanımasını öngörüyor.

Öte yandan Filistinli rakip grupların liderleri, birlik hükümeti konusundaki görüşmelerini tamamladı. Yeni hükümetin Cumartesi günü güvenoyu için Parlamento’ya sunulacağı açıklandı.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı İsmail Haniye, dün yeni hükümetin son ayrıntılarını görüşmek üzere Gazze’de biraraya geldi. Görüşmede, içişleri bakanlığı konusundaki anlaşmazlık da giderildi.

Yeni Filistin hükümetinin bugün açıklanması bekleniyor. Anlaşmanın, Hamas ve El Fetih arasında aylardır süren çatışmaları sona erdirmesi bekleniyor. Taraflar ayrıca, birlik hükümetiyle, Filistin’e uygulanan yaptırımların kaldırılıp, kesilen dış yardımların devam etmesini umuyor.

Anlaşmaya rağmen yer yer şiddet olayları devam ediyor. Dün Gazze’nin kuzeyinde, El Fetih ve Hamas’a bağlı silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada en az dokuz kişinin yaralandığı açıklandı.
XS
SM
MD
LG