Erişilebilirlik

Ankara Irak'la İlgili Diyalog Arayışında


Ortadoğu’da yaşananlar Ankara’nın gündeminde önceliğini koruyor. Ankara, bir yandan İran’ın 15 İngiliz askerini gözaltına almasıyla süren gerginliği yakından izlerken, diğer yandan da Irak’taki kaosu önlemek için Kürt liderler dahil bölge ile yakın diyalog arayışını sürdürüyor.

Arap Ligi zirvesi için gittiği Riyad’ta Irak’ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Suriye’ye gidiyor.

İran’ın Basra Körfezi’ne açılan tartışmalı Şattülarap sularında 15 İngiliz askerini 10 gün önce gözaltına almasıyla Tahran-Londra arasında başlayan gerilim tırmanırken, bu durumun son bulması için Ankara’nın çabası da sürüyor.

Askerlerin serbest bırakılması için önce İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki sonra da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşen Başbakan Erdoğan’ın, İran’la temasını bu hafta da sürdürmesi bekleniyor.

Tahran-Londra hattında yaşanan gerilimi ‘kaygıyla’ izleyen Dışişleri Bakanlığı, gerilimin artıp da bölge barışının tehlikeye girmemesi için İran hükümetine sürekli sağduyu çağrıları yapıyor.

Ankara’nın terör ve şiddetin durmadığı Irak’ta son dönemde Kürt liderlerle kurmaya çalıştığı diyalog da dikkat çekiyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in muhalefetine karşın Kürt liderlerle diyalogda kararlı olan hükümet, bu diyalogun Ankara’nın Irak’a ilişkin kaygılarını gidereceğine inanıyor.

Riyad’ta geçtiğimiz hafta Irak’ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, bu görüşmeden duyduğu memnuniyeti yakın kurmaylarıyla da paylaştığı ve bu diyaloğu sürdürmek istediği kaydediliyor.

Talabani, Erdoğan’la görüşmesinde Türkiye’nin, Kerkük’te nüfus yapısının Kürtler lehine zorla değiştirildiğine ilişkin kaygılarını dinlemiş, bunun üzerine bölgedeki nüfusun tespiti için Türkiye’den bir heyetin bölgede incelemelerde bulunabileceği teklifinde bulunmuştu. Talabani’nin bu teklifini “Kürt yönetiminin bölgedeki sorunları diyalogla çözme arzusunun” göstergesi olarak niteleyen Ankara, bu diyalogun sürmesi halinde yıl sonunda referendum yapılmadan Kerkük’e ilişkin kaygıların azalabileceğini düşünüyor.

Bölgeye yakın ilgisini sürdüren Başbakan Erdoğan, Salı günü Halep Stadı’nın açılışı için Suriye’ye gidiyor. Fenerbahçe ve El İttihad takımları arasında oynanacak maçı izleyecek olan Erdoğan, bir günlük temasları sonunda Ankara’ya dönecek.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise son dönemde kırgınlıkların yaşandığı Türk-Alman ilişkilerinin tamiri amacıyla Salı günü Almanya yolcusu. Berlin’de Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeir ile biraraya gelecek olan Gül, oradan Köln’e geçerek Türk vatandaşlarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla gerçekleştirilen e-konsolosluk çalışmalarının gelişimini izleyecek.

XS
SM
MD
LG