Erişilebilirlik

Erbil'de Tutuklu İranlılara Görüşme İzni


İranlı bir diplomatın, Ocak ayında, Erbil’de, Amerikan kuvvetleri tarafından gözaltına alınan 5 İranlıyla görüşmesine izin verildiği bildiriliyor.

İran resmi haber ajansı, Bağdat’taki İran elçiliğinden bir diplomatın tutuklularla görüşeceğini duyurdu ancak görüşmenin ne zaman ve nerede yapılacağını belirtmedi.

Amerika, IRNA ajansının haberiyle ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Bush yönetimi, tutukluların İran Devrim Muhafızları ordusuyla ilişkileri olduğunu ve Irak’taki militanlara destek sağladığını önesürüyor.

İran ise bu kişilerin diplomat, tutuklandıkları binanın ise konsolosluk olduğunu iddia ediyor.

Bu arada iki ay önce Bağdat’ta kaçırılan İranlı diplomatın geçen hafta sonu serbest bırakıldığı öğrenildi. İran devlet haber ajansı İRNA, Celal Şarafi'nin dün salıverildiğini ve aynı gün Tahran’a döndüğünü bildirdi.

İran, Bağdat Büyükelçiliğinde İkinci Sekreter olan Şarafi'nin Amerika tarafından kaçırıldığını iddia etmişti. Amerikalı yetkililer olayla ilişkileri bulunmadığını, İranlı diplomatın serbest bırakıldığını da sonradan duyduklarını ileri sürdü.

İRNA’nın haberinde Celal Şarafi'nin kimler tarafından kaçırıldığı ve hangi koşullarla serbest bırakıldığı belirtilmiyor.

XS
SM
MD
LG