Erişilebilirlik

Tezkere Kabul Edildi


Türkiye Büyük Millet Meclisi, hükümete, kuzey Irak’a yönelik sınırötesi operasyon yapılması için yetki verdi.

Genel Kurul’da yapılan oylamada, Başbakanlık Tezkeresi, 19’a karşı 507 oyla kabul edildi.

Tezkere, gerektiği takdirde, PKK terör örgütüne karşı sınırötesinde operasyon yapılması için bir yıl süreyle yetki veriyor.

Oylamanın yapıldığı sırada, Başkan Bush, Washington’da bir basın toplantısı yapıyordu. Bush, PKK terör örgütüyle mücadele konusunda üçlü mekanizma ve diyalog yöntemlerinin kullanılması gerektiğini kaydetti.

Bush, Türkiye’nin kuzey Irak’ta zaten askeri bulunduğunu; daha fazla asker sevkedilmesinin Türkiye’nin çıkarlarına olmayacağını düşündüklerini söyledi. Bu konunun Türkiye açısından ne kadar önemli olduğunu Iraklıların da bildiğini söyleyen Bush, diyalog sağlanmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Oylamadan önce Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı ve PKK’nın Irak topraklarından Türkiye’ye saldırmasının önlenmesi konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

Ankara’daki temaslarını tamamlayan Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık el Haşimi de sınırötesinde harekat yapılmadan önce Bağdat hükümetine bir şans verilmesi gerektiğini söyledi. Haşimi, Türkiye’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada görüşmelerden istediği sonucu aldığını kaydetti.

Bu arada, Paris’te temaslarda bulunan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de, Türkiye’ye itidal çağrısında bulundu ve PKK’nın silahlarını bırakması gerektiğini söyledi.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le bir telefon görüşmesi yaptı. Sheffer, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu; ancak Türkiye’nin itidalli davranması gerektiğini belirtti.

Ankara’da temaslarda bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise, Türkiye’nin sınırötesinde operasyon yapma hakkına sahip olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG