Erişilebilirlik

Google’dan Alternatif Enerjiye Büyük Yatırım


Dünyanın en büyük şirketlerinden Google’ın artık yeni bir hedefi var. En çok kullanılan Internet arama motoru olmasının yanı sıra Google, alternatif enerji kaynakları geliştirilmesine de ön ayak olmak istiyor. Google yetkilisi Larry Brilliant açıklıyor: “Google büyüdükçe yaptığımız işin sorunun bir parçası haline gelmesini istemiyoruz. Amacımız, Google’ın, çözümün bir parçası olması. İklim değişikliğini yavaşlatmak, hatta durdurmak istiyoruz.”

Google’ın planı aynalar kullanılarak buhar gücü üretilmesini sağlayan güneş enerjisine yatırım yapmak. Google ayrıca rüzgar ve jeotermal enerjiyi de değerlendiriyor. Google’dan çevre programları başkanı enerji uzmanı Bill Weihl, bu şekilde maliyetin azaltılabileceğini, alternatif enerji çeşitlerinin kömürle bile yarışabileceğini söylüyor. Uzman, “Bu noktada büyük bir patlama yaşanabilir” diyor.

Columbia Üniversitesi’nden Jeofizikçi Klaus Lackner’a göre de, Google’ın planları heyecan verici. “Enerji sektöründe devrim yaşanacağını tahmin edebiliyoruz. Bunu başarabilecek önsezi ve uzak görüşlülüğe sahip çok az kişi ya da şirket var” diyen uzman, “Sanıyorum Google bu başarıyı elde edebilecek kapasitede. Eğer yapabilirse bunu Google yapar” diye de ekliyor.

Google’ın kurucularından Larry Page de heyecanlı. Page, “Amacımız, bir milyar watt’lık yenilenebilir enerjiyi kömürden daha ucuza üretmek. Bunun için onlarca yıla ihtiyacımız olduğunu sanmıyoruz. Tahminlerden çok daha önce bu amacımıza ulaşabileceğimizi düşünüyoruz” diyor. Google yetkilileri, temiz enerji üretim planlarının sadece şirketin değil, aynı zamanda toplumun da yararına olacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG