Erişilebilirlik

25 Şubat Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor gazetesi Türk ordusunun PKK’ya karşı başlattığı sınır ötesi operasyonun, kuzey Irak’taki Kürt yönetimiyle Amerika’nın arasını açtığını yazıyor. Haberde bölgesel yönetimin başbakanı Necirvan Barzani’nin “Türkiye belirlenen kırmızı çizgiyi geçerse, direneceğiz” açıklamasına da yer veriliyor.

"Amerika’nın, PKK hedeflerini bombalamasında NATO müttefiki olan Türkiye’ye verdiği desteğe karşı Kürtlerin gösterdiği tepki, giderek artıyor. Bu tepki, Washington ile Kürtler arasındaki ortaklığı da tehdit ediyor. Necirvan Barzani, Türkiye’nin PKK’yı bahane ederek aslında bölgesel Kürt yönetimini hedef aldığını savunuyor. Peşmerge komutanı Muhammet Muhsin, Mtin bölgesindeki kırmızı hattı işaret ederek, Türklerin bu bölgeyi geçmesi durumunda peşmergelerle doğrudan bir savaşa gireceklerini belirtiyor."

Washington Post gazetesi de sınır ötesi operasyonun Amerika ile Iraklı Kürtler arasındaki ilişkilerde gerginliğe yol açtığını kaydediyor. Gazetenin haberine göre, Iraklı Kürtler, operasyonun sona ermesi için Amerika’nın Türkiye’ye baskı yapmasını istiyor.

"Bölgesel Kürt Yönetiminin başbakanı Necirvan Barzani, operasyonun PKK’yı hedeflemenin ötesine geçerek, Kuzey Irak ekonomisine ve sivillere zarar verdiğini söyledi. Barzani, Amerikan yönetimini de Türk savaş uçaklarının Irak hava sahasına girmesine izin verdiği için eleştirdi ve merkezi hükümetin operasyona karşı yeterince sert bir tavır almadığını belirtti. Barzani, operasyonun sürmesi halinde, Irak’ta istikrarsızlığa yol açacağını da ifade etti."

Washington Times Kıbrıs Rum kesiminde Dimitris Hristofyas’ın kazandığı başkanlık seçimini, “Bir Avrupa Birliği ülkesinde ilk komünist başkan” başlığıyla duyuruyor. Haberde, Rum yönetiminin bundan sonra Rusya’yla daha da yakınlaşacağı ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin arka plana itileceği yorumuna yer veriliyor.

"Hristofyas’ın lideri olduğu komünist AKEL partisi, 2004 yılında Rum halkı tarafından referandumda reddedilen Birleşmiş Milletler planına karşı çıkmıştı. Ancak Hristofyas seçim kampanyası boyunca federasyon önerisine destek vererek referandum sonrasında Kıbrıslı Türk liderlerle ilişkilerin geliştirdiğini söyledi. Dün yaptığı açıklamada, izleyeceği politikaların Avrupa Birliği ve uluslararası iş çevreleriyle ilişkilere zarar vereceği iddialarını da reddetti."

USA Today Belgrat’taki Amerikan elçiliğinin Sırpların saldırısına uğramasını, İslam devrimi sonrasında Tahran’daki Amerikan elçiliğinin basılmasına benzetiyor. Gazete, Sırpların ya Kosova’nın bağımsızlığını kabul ederek modern dünyadaki yerlerini alacağını ya da Sırp milliyetçiliğini sürdürerek dünyadan soyutlanacağını vurguluyor.

"Eğer bir umut varsa, bu kendi geleceklerini düşünmek zorunda olan Sırp gençlerindedir. Gençler, Kosova’yı ellerinde tutmak yerine Avrupa Birliği’ne katılarak tecritten kurtulmayı tercih etmelidir. Belgrat’ta yaşanan şiddet olayları bütün dünya tarafından kınandı. Bu kınamalar Sırp yöneticiler tarafından iyi algılanmalıdır. Büyükelçilikleri korumak onların yükümlülüğüdür. Ve kendi ülkelerinin geleceği açısından en doğru yol, Miloşeviç’in hayaletinden bir an önce kurtulmaktır."

XS
SM
MD
LG