Erişilebilirlik

Fransa'da Yerel Seçimlerin Galibi Sosyalistler


Fransa’da dün yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy önemil ölçüde kan kaybetti. Muhalefetteki Sosyalist Parti oyların yüzde 49.5’ini alarak seçimi galibeyetle noktaladı. Ülkenin en önemli 30 ilinin 20’sindeki belediye başkanlıklarını kazanan Sosyalist Parti, seçimlerin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye önemli bir uyarı” olduğunu savunurken, İktidar partisi Halk Hareketi Birliği, seçimlerin yerel anlamından öteye taşınmaması gerektiğini söyledi.

Fransa’da dün gerçekleşen yerel seçimlerde muhalefetteki Sosyalist Parti 30 büyük ilin 20’sini alarak, seçimlere damgasını vurdu. Seçimlerde yüzde 49.5 oranında oy alan Sol, Marsilya dışındaki bütün büyük illeri sağın elinden alırken, Başkent Paris’in sosyalist Partili Belediye Başkanı Bertrand Delanoe de koltuğunu korumayı başardı. İktidardaki sağ parti Halk Hareketi Birliği ise 47.5 oranında oy alarak direnmeyi sürdürmesine rağmen yerel bazda büyük ölçüde kan kaybetti.

Yerel seçimlerde öne çıkan ilk tespit katılım oranında yaşanan düşüklük oldu. Seçmenin yüzde 35’i ise adaylardan hiçbbirini desteklemeyerek sandığa gitmemeyi tercih etti. Bu oran 1959 yılından bu yana kaydedilen en düşük katılım olarak kaydedildi. Seçim sonuçlarına göre, Sosyalist Parti ve sol ittifak adayları Paris’in yanısıra, Lille, Blois, Reims, Angers, Rennes, Caen, Amiens, Toulouse, Perigueux, Strasburg, Colombes ve Montreuil gibi büyük illeri kazandı.

İktidar partisi UMP solun elinden yalnızca Calais kentini alabildi. Seçimlerde en büyük hayal kırıklığını Fransız siyasetinin tanınan simalarından merkez sağın ikinci partisi Modem’in Genel Başkanı François Bayrou yaşadı. Bayrou seçim bölgesi Pau kentinde 243 kişinin daha desteğini alsaydı kazanacaktı ancak seçimleri, yarım puan farkla solun adayı aldı.

Hükümet üyesi olup yerel seçimlerde adaylığını koyan ve ikinci tura kalan bakanlardan Milli Eğitim Bakanı Xavier Darcos büyük yenilgiye uğradı. Paris’in 7’inci bölgesinden aday olan Adalet Bakanı Rachida Dati ile Nice adayı Devlet Bakanı Christian Estrosi ise ikinci turda seçilmeyi başardı. Sarkozy’nin kalesi olarak bilinen, kendi seçim bölgesi Neuilly Sur Seine’den adaylığını koyan oğlu Jean Sarkozy ise ilk turda seçilmeyi başarmıştı.

Seçimlerde en kötü sürprizi aşırı sağ parti Front National yaşadı. 2002’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 19 oranında oy almayı başaran ve Fransızları korkuya salan Jean Marie Le Pen’in partisi, yerel seçimlerde tek bir aday bile çıkaramadı.

Partinin lideri Jean Marie Le Pen’in emekliliğe ayrılmadan önce kendi yerine hazırladığı kızı Marine Le Pen, aday olduğu Henin Beaumont kentinde kaybederken Le Pen bu ağır yenilgiyi, “Yüzde 35 katılım eksiği var. Partimizin seçmeni sandığa gitmeyerek tepkisini göstermiştir” diye açıkladı.

Bu arada çoğunlukla Sosyalist Parti’nin listelerinden belediye meclisi üyelikleri için yarışan Türk kökenli adayların da önemli bir bölümü seçildi. Türk mahallesi ya da “Aksaray” olarak çağırılan Paris’in 10’uncu bölgesinde ise yine Sosyalist Parti’nin adayı Remi Feraud yüzde 75 oyla Paris’in en yüksek oy oranını alarak seçildi.

XS
SM
MD
LG