Erişilebilirlik

Michigan ve Florida Karara Bağlandı


Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu bugün toplanarak Florida ve Michigan eyaletlerini temsil eden delegelerin Demokrat Parti Genel Kurultayında nasıl sayılacağı konusunu karara bağladı.

Komisyonda alınan karara göre, Florida ve Michigan eyaletini temsil eden bütün delegeler Parti Kurultayına katılabilecek, ancak sadece yarım oy kullanacak.

Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu'nun kararı New York Senatörü Hillary Clinton'un beklentilerini karşılamadı.

Florida ve Michigan eyaletlerinin Parti kurallarını ihlal ederek önseçim tarihini erkene alması sonucu, bu eyaletlerin önseçim sonuçlarının sayılmaması yönünde karar alınmıştı. Ancak, Demokrat Parti başkan aday adayları New York Senatörü Hillary Clinton ve Illinois Senatörü Barack Obama, Ocak ayından bu yana süren önseçimlerde kesin olarak yenişemediği için bu eyaletlerde kullanılan oyların belirleyici nitelik kazandığı anlaşıldı. Bu nedenle, Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu, daha önce almış olduğu kararı gözden geçirdi.

Delegelere Yarım Oy

Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu'nda yapılan oylama sonucu, Parti Kurultayında Florida ve Michigan eyaletlerini temsil edecek delegelere yarım oy kullanma hakkı verilmesi kararlaştırıldı.

Oylamanın yapıldığı sıralarda protestocular zaman zaman slogan attı.

Michigan

Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu Michigan eyaletini temsil edecek delegelere yarım oy kullanma hakkı tanıdı ve delegelerin adaylar arasında dağlımını da belirledi. Buna göre, Michigan eyaletinden Clinton'a 69 delege veriliyor (34,5 oy); Obama'ya 59 delege verliyor (29,5 oy). Parti önderlerinden oluşan ve tercihleri yönünde oy kullanma hakkına sahip olan Michiganlı Süperdelegelere de yarım oy hakkı tanındı.

Clinton'un Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu'nda alınan bu karara itiraz edebileceği bildiriliyor.

Önseçim sürecinin başında Michigan eyaletinde yapılacak oylamanın sayılmayacağının açıklanması üzerine Obama ve Clinton bu eyalette kampanya yapmamıştı. Hatta, Obama'nın adı Michigan eyaletindeki seçim pusulalarında yer almadı.

15 Ocak tarihinde yapılan Michigan önseçiminde Clinton oyların yüzde 55'ini kazandı. Michiganlı seçmenlerin yüzde 40'ı boş oy kullandı.

Florida

Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu, oybirliğiyle, Demokrat Parti Kurultayı'nda Florida eyaletini temsil edecek delegelere de yarım oy kullanma hakkı tanıdı.

Florida eyaletinde 29 Ocak tarihinde yapılan önseçimi, oyların yüzde 50'sini alarak Clinton kazanmıştı. Florida'da Obama, oyların yüzde 33'ünü aldı.

Associated Press Haber Ajansı'nın hesabına göre, Florida eyaletinden Clinton'a 105 delege verilecek (52,5 oy); Obama'ya da 67 delege verilecek (33,5 oy).

Komisyon Kararı Obama'nın Zaferi Olarak Yorumlanıyor

Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu'nun kararı New York Senatörü Hillary Clinton'un beklentilerini karşılamadı. Clinton, Florida ve Michigan eyaletini temsil eden bütün delegelerin tam oy kullanmasını; Michigan eyaletinden Obama'ya delege verilmemesini istiyordu.

Obama ise, Florida eyaletini temsil eden delegelere yarım oy verilmesini; Michigan eyaletini temsil eden delegelerin de eşit bir şekilde paylaşılmasını istiyordu. Obama, Demokrat Parti yönetiminin Florida ve Michigan önseçimlerinin sayılmayacağı yönünde karar verdiği için bu eyaletlerde kampanya yapmadığını; yapmış olsaydı daha fazla oy almış olacağını, bu nedenle seçim sonuçlarının olduğu gibi sayılmasının adil olmayacağını savunuyordu.

Demokrat Parti Tüzük ve Kurallar Komisyonu'nun kararının Obama'nın lehinde olduğu yorumu yapılıyor.

Associated Press Haber Ajansı'nın hesabına göre, Michigan ve Florida sonuçlarının da sayılmlasıyla, Obama 2052; Clinton 1877,5 delege oyuna sahip.

Demokrat Parti'nin başkan adaylığını kazanmak için 2118 delegeden destek bulmak gerekiyor.

Yarın (Pazar) Puerto Rico adasında; Salı günü de Montana ve Güney Dakota eyaletlerinde önseçim yapılacak.

XS
SM
MD
LG