Erişilebilirlik

Karadzic Yakalandı


Bosna Savaşı’nda binlerce Müslüman’ın ölümünden sorumlu tutulan Sırp lider Radovan Karadzic yakalandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Karadzic’in yakalandığını açıkladı ancak detay belirtmedi. Karadzic’in Belgrat’ta Sırp Savaş Suçları Mahkemesi’nin gözetiminde olduğu ve Lahey’deki BM Savaş Suçları Mahkemesi’ne gönderilmeyi beklediği bildiriliyor.

Karadzic soykırım ve insanlığa karşı suçlardan aranıyordu. 1990’lı yıllarda Bosnalı Sırpların lideri olan Karadzic, Sırp olmayanlara ve özellikle Müslümanlara karşı soykırıma girişmekle suçlanıyor. Karadzic’in 1995 yılında girişilen ve 8 bin Müslüman erkek ve çocuğun öldüğü Srebrenica katliamının emrini verdiği iddia ediliyor.

Amerika ve Avrupa Birliği Savaş Suçları zanlısı Radovan Karadzic’in yakalanması haberinden memnuniyet duyduklarını bildirdi. Beyaz Saray Sırbistan Hükümeti’ni ve Karadzic’i yakalama cesaretini gösterenleri kutladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Sırbistan’ın böylelikle BM Savaş Suçları Mahkemesi’yle işbirliği kararlılığını gösterdiği vurgulandı.

BM Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Serge Brammertz, Karadzic’in yakalanmasından ötürü Sırp makamlarını kutladı. Savcı, bunun Karadzic’in kurbanları için tarihi bir gün ve kimsenin kanundan kaçamayacağının göstergesi olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği de haberi memnunlukla karşıladığını bildirdi. AB Dış Politika Sorumlusu Javier Solana, Karadzic’in Lahey’de adil olarak yargılanacağını söyledi.

Radovan Karadzic’in yakalanması Sırbistan’ın AB’ne üyelik için yerine getirmesi gereken koşullardan biriydi.

Balkan savaşını sona erdiren barışın mimarı eski Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, Karadzic’i Avrupa’nın Üsame bin Ladin’i olarak niteledi ve Bosna’daki etnik temizlik kampanyasının baş mimarı olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG