Erişilebilirlik

Obama Enerji Konusunda Ödün Verdi


Demokrat Parti başkan adaylarından Barack Obama, ilk kez petrol arama yöntemlerinin çeşitlendirilebileceği yönünde açıklamada bulundu.

Denizde petrol arama ve Amerika'nın petrol konusundaki bağımlılığının giderilmesi çağrıları artarken, Başkan Bush da denizde petrol aranması yönünde Kongre'ye daha fazla baskı yapıyor.

Florida'da gazetecilere açıklama yapan Obama, Amerika'nın enerji açısından daha bağımsız olabilmesi için denizde petrol aranması konusunu düşünebileceğini söyledi. Demokrat aday, uzun bir süredir petrol ve kömür gibi hidrokarbon kaynakları dışında alternatif enerjilere yönelinmesi çağrılarında bulunuyordu.

Barack Obama, alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve Amerika'nın enerji kaynakları konusunda daha verimli hale getirilmesi şartıyla Cumhuriyetçi Partililerle denizde petrol aranması konusunda ödün verebileceğini söyledi.

Başkan Bush da yaptığı haftalık radyo konuşmasında, denizde petrol aranmasına getirilen yasağı kaldırmadan önce bir aylık yasama tatiline giren Demokrat Partili liderleri eleştirdi.

Bush, yasağın kaldırılması durumunda Amerika'nın geniş ve güvenilir petrol kaynaklarına erişimi olacağını söyledi.

Aynı eleştiriyi, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı John McCain de yaptı. Cumhuriyetçiler, denizde petrol aranması yasağı kaldırılırsa, petrol fiyatlarının düşeceğine inanıyor.

XS
SM
MD
LG