Erişilebilirlik

Robert Gates'den Irak Uyarısı


Amerika Savunma Bakanı Robert Gates Irak’taki Amerikan askerlerinin geleceği hakkında anlaşma sağlanamazsa, çok ciddi sonuçlar doğacağını söyledi. Gates Amerikan askerinin ülkede kalma statüsünü belirleyecek bir anlaşma için zamanın giderek daraldığına işaret etti.

Robert Gates, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı yetkinin süresi yıl sonunda dolduktan sonra, ülkedeki Amerikan askerlerinin faaliyetlerini tamamen durduracağını belirtti. Bakan, Birleşmiş Milletler’den yeni bir yetki almanın zorluğuna da işaret etti. Irak’ta güvenliği, şu anda büyük çapta Amerikan askerleri sağlıyor.

Gates’in konuşması, Irak bakanlar kurulunun, Amerika ile imzalanacak güvenlik anlaşmasının taslağı üzerinde değişiklik yapma kararını izledi.

Bağdat’ta toplanan bakanlar kurulu, anlaşmayı Irak ulusuna kabul ettirmek için değişiklik yapılması gerektiği görüşüne vardı.

Amerika ile Irak, aylardır Birleşmiş Milletler’in görev yetkisinin 31 Aralık’ta dolmasından sonra, Amerikan kuvvetlerinin Irak’ta kalmasına izin verecek bir anlaşma sağlamaya çalışıyor.

Geçen hafta tarafların üzerinde anlaştığı taslak, Bağdat hükümeti kalmalarını istemezse, Amerikan kuvvetlerinin 2011 yılına kadar Irak’tan çekilmesini öngörüyor.

XS
SM
MD
LG