Erişilebilirlik

22 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor ekonomik kriz, küresel ısınma, terör gibi uluslararası sorunların Amerika öncülüğünde yeni ortaklıklar kurulmasını sağlayabileceği görüşünde. Gazete, bu konuda Obama’ya şu tavsiyelerde bulunuyor:

"Küresel kriz, Amerika’daki konut kredisi felaketinden kaynaklandı. Ama buna rağmen herkesin gözü Obama’nın üstünde. Çünkü, Amerika hala dünyanın en büyük ekonomisi ve yeni koşullara uyum sağlama konusunda en becerikli ülkelerden biri. Obama sadece iç sorunlara gömülmek yerine, birçok ülkenin ortak hareket etmeye hazır olduğu bu süreçten yararlanmalıdır. Dünya, bu tür krizlerde, birlikte çalışmanın yeni yollarını yaratmalıdır. Amerika, bu konuda liderlik yapabilecek tek ülke olma özelliğinin yanı sıra, geleceği de daha iyi görebilme becerisine sahip bir ülke. Beyaz Saray’da yeni bir anlayışla, bu beceri somut bir gerçeğe dönüşebilir."

Boston Globe ise Rusya’nın İran’a S-300 füze sistemi satmasını Obama’yı denemeye yönelik bir girişim olarak yorumluyor. Gazete, Kremlin’in Washington’u pazarlığa zorlamak istediğini yazıyor:

"Medvedev ve Putin, Obama’ya ellerinde önemli kozlar bulunduğunu hatırlatmak istiyorlar. İran’a karşı işbirliği konusunda bazı tavizler istiyorlar. Füze savunma sisteminden vazgeçilmesini, Gürcistan ve Ukrayna’nın NATO’ya alınmamasını istiyorlar. Füze savunma sistemindeki sorunlar ve Avrupalı müttefiklerin Gürcistan ve Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkması nedeniyle bu kozlar zaten değerlerini önemli ölçüde yitirmişti. Şimdi Obama, Bush yönetiminden miras kalan bu değersiz kozlara karşı, silahlanma, terörizm ve enerji güvenliği alanlarında Rusya’nın büyük önem taşıyan desteğini sağlayabilir. Obama’nın da elinde kartlar var ve bu kartları doğru oynamalı."

New York Times Amerika Merkez Bankasının sıfır faiz silahını da kullandıktan sonra banknot matbaasını da devreye soktuğunu belirtiyor. Gazete, bunun doğru ancak riskli bir politika olduğunu savunuyor:

"Piyasaya yeni basılmış para sürmek, kötü gidişi önleyebilir. Ancak tehlike geçtikten sonra, uzun vadede sorun yaratabilir. En kötü senaryo, enflasyon veya enflasyon korkusu nedeniyle Amerika’nın borçlarını finanse eden yabancı yatırımcılar dolardan kaçabilir. Bu da doların değerini düşürür, enflasyonu ve faizi tırmandırır. Şimdi Obama’nın aşırı vaatlerde bulunmadan iyimserliği sağlaması gerekiyor. Bu konuda yeni teşvik paketi büyük önem taşıyor. Ekonominin canlanması için para, onu en hızlı biçimde harcayacak olanlara gitmelidir."

Washington Post da teşvik paketinin kapalı kapılar ardında hazırlanmasını eleştiriyor. Gazete, ekonomik değil siyasi kaygıların pakete yön vermesinden endişe ediyor:

"Eylül ayında, ekonomi açısından büyük önem taşıyan finans sektörünü kurtarma planı gündeme geldiğinde, tasarının içine konuyla ilgisiz birçok madde de eklenmişti. Şimdi herkesin federal bütçeden para istediği bu dönemde, benzer bir şey yine yaşanabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, piyasaya hemen para akışı sağlayacak daha küçük bir paket hazırlamaktır. Elbette bu daha kapsamlı ve uzun vadeli bir paketten vazgeçmek anlamına gelmez. Böyle bir plan, iki aylık bir sürece sıkıştırılmamalı. Obama, ekonomik krizin Amerika’nın ekonomik yapısını dönüştürme fırsatı da sunduğunu söylemişti. Eğer doğru kullanılmazsa, bu fırsat kaçırılabilir."

XS
SM
MD
LG