Erişilebilirlik

2 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Rusya’nın ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğunu hatırlatıyor. Gazete, Rus ekonomisi çökerken, Başbakan Vladimir Putin’i sadece kendi siyasi geleceğini düşünmekle suçluyor ve şöyle diyor:

"Amerika ve Avrupa Birliği son iki ayı, ekonomiyi kurtarma planları hazırlamakla geçirirken, Rusya’da kukla devlet başkanı ve noter gibi çalışan parlamento, devlet başkanlığı görev süresini dört yıldan altı yıla çıkartan anayasa değişikliğiyle uğraşıyordu. Uzmanlar, bu değişiklikle Putin’in 12 yıl boyunca devlet başkanı olmasının yolunun açıldığını söylüyor. Ekonomik kriz konusunda alınan tek önlem ise, Putin’in bu konuyu haber yapmaması için basını uyarması oldu. Bu sayede, borsanın % 70’ten fazla değer kaybettiğini ve 190 milyar doların yurt dışına kaçtığını çok az kişi biliyor. Petrol ve doğalgaza bağımlı ekonomiyi kurtarmak için hiçbir önlem almayan hükümet, Putin’in geleceğini sağlama almakla uğraşıyor."

Boston Globe Chrysler firmasının devlet desteğini hak etmediği görüşünü savunuyor. Firmanın 1979 yılında da devlet desteğiyle kurtarıldığını hatırlatan gazete, bu kez durumun farklı olduğunu öne sürüyor ve şöyle diyor:

"General Motors, bütün dünyada popüler olan modeller üretmeyi başarırken Chrysler, 1980’lerde yaptığı atağın ardından inişe geçti. Barack Obama yönetimi, Amerikan otomotiv sektöründe sadece iki firmanın, Ford ile General Motors’un kalmasının ülke çıkarlarına daha uygun olup olmadığını iyi hesaplamalıdır. Elbette Chrysler’in kapanması binlerce işçi ve ailesi için acı haber olacaktır. Ancak vergi mükelleflerinin parası, artık işlevini yitirmiş bir firmaya harcanmamalı."

New York Times İran’da Nobel ödüllü Şirin Ebadi’nin bürosunun kapatılmasını eleştiriyor. Gazete, Ebadi’den “mollaları korkutan kadın” diye bahsediyor ve şöyle diyor:

"İranlı yetkililer, Ebadi’yi ve diğer bağımsız sesleri susturmaya çalışıyor. Buna izin verilmemelidir. Tahran’ın sıra dışı bir cesarete sahip olan bu kadına yönelik tavrını kınıyoruz. Amerika’nın, Avrupa’nın ve diğer büyük güçlerin Ebadi’ye daha fazla zarar gelmemesi ve çalışmalarını rahatça sürdürmesi için İran’a baskı yapmasını istiyoruz."

2008’in ekonomik kriz başta olmak üzere felaketlerle geçtiğini belirten Los Angeles Times 2009’a umutla bakıyor. Gazete, bu umudun gerekçesini ise şöyle açıklıyor:

"2008, geleceğin bugünden daha iyi olacağına dair umutların arttığı bir yıl oldu. Geçmişi ve kabinesine yaptığı atamalar, Obama’nın, ideolojik yaklaşımlar yerine farklı seçenekleri göz önüne alarak hareket edeceğini gösteriyor. Bu da Bush’tan daha iyi tercihlerde bulunacağı anlamına geliyor"

XS
SM
MD
LG