Erişilebilirlik

Kriz Almanya'nın İhracatını da Vurdu


Ekonomik kriz Almanya'nın ihracatını iki Almanya'nın birleşmesinden bu yana en sert şekliyle aşağıya çekti. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre ihracat son Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 oranında azaldı. Ekonomistler, yüzde 2,8’lik gerileme tahmininde bulunuyordu. Endüstri sektörünün aldığı iş siparişleri de tahminlerin altında kalarak yüzde 6 oranında geriledi. Almanya’da sanayi ve dış ticaretin bel kemiğini oluşturan otomotiv sektöründe ihracat Aralık ayında yüzde 22 gibi yüksek bir oranda gerileme yaşadı, otomobillere yönelik talebinin ülke içinde ise yüzde 21 düştüğü kaydedildi. Avrupa Türk İşadamları Birliği başkanı Eşref Ünsal ihracat sayılarındaki gerilemenin ülke ekonomisi için çok tehlikeli bir işaret olarak yorumlanması gerektiğini savunuyor.

Bu arada Federal Hükümet ikinci ekonomik yardım paketinin ayrıntıları üzerine görüşmeleri sürdürürken, ülkenin halka açık ikinci büyük bankası olan Commerzbank’ın yüzde 25 artı bir hissesinin on milyar Euro karşılığında devlet tarafından satın alındığı acıklandı. Bu Almanya’da bir bankanın ilk defa kısmen devletleştirilmesi anlamına geliyor. Commerzbank geçen yıl Allianz grubuna ait Dresdener Bank’ı satın almış, ancak dünya çapındaki banka krizi çerçevesinde iflasın eşiğine gelmişti. Öte yandan beklenen resesyonla mücadeleyi amaçlayan koalisyon hükümeti 50 milyar Euroluk ikinci ekonomik yardım paketi konusunda uzlaşma aşamasına geldi. Başbakan Merkel söz konusu yardım paketinin büyük bölümünün devlet güvencelerinden oluşacağını açıkladı. Hükümetin masasındaki pakette, alt yapıya yönelik teşvikler ve zor durumda olan işletmecilere mali yardım fonları yer alıyor Paket kapsamında tüketimi teşvik için mal ve hizmetlerde uygulanan vergilerde de kesintilere gidilmesi amaçlanıyor.

Bu arada otomobil devi Daimler Nisan ayına kadar kısa mesai uygulamasına geçti. Mercedes’in Stuttgart kentindeki fabrikasında dört bini Türk kökenli, 35 binden fazla işçi satışlarda düşüş nedeniyle haftada sadece dört gün çalışacak.

XS
SM
MD
LG