Erişilebilirlik

Michelle Obama'yı Nasıl Bir 4 Yıl Bekliyor


Barack Obama’nın başkanlık koltuğuna oturmasıyla eşi Michelle Obama da Amerika’nın yeni first lady’si oldu. Michelle Obama’nın nasıl bir first lady olacağı merak konusu. Eşi gibi hukuk fakülesi mezunu olan first lady Obama’nın önemli sosyal konulara eğilmesi bekleniyor.

Önceliği kızları Malia ve Sasha olan Michelle Obama ayrıca asker ailelerine yardım konusuyla da yakından ilgili. Obama asker aileleriyle katıldığı bir toplantıda şöyle konuştu: “Askerler evlerine dönüyor, yaşamlarına devam ediyor ancak herşeye yeniden ayak uydurmaları hiç de kolay değil. Üstelik tam herşey normale dönerken çoğu başka bir bölgeye gönderiliyor.”

Amerika’nın ilk başkanı George Washington’un eşi Martha Washington da asker aileleriyle yakından ilgileniyordu. Ancak artık devir de; başkan eşleri de değişti. Graddy Amerikan Tarihi Müzesi’nin First Lady’ler koleksiyonu sanat danışmanı olan Lisa Kathleen şunları söylüyor: “İlk başkan eşlerinin önceliği, ev sahipliğiydi. Şimdiyse her First Lady’nin büyük önem verdiği ve kendini adadığı sosyal bir konu oluyor.”

Bugünün First Lady’leri de ev sahipliği görevi yapıyor. Ancak bu görevi nasıl yerine getireceklerini kendileri belirliyor. 1960’ların başında Jacqueline Kennedy, Beyaz Saray’ın tarihi mobilyalarını restore ettirmişti. Lady Bird Johnson, Amerika’yı güzelleştirmek için kolları sıvamış, her çocuğun okul öncesi eğitim alabilmesi için Head Start programına ön ayak olmuştu. Eşit Haklar Kanunu’nun en büyük destekçilerinden Betty Ford’sa kanseri yenmiş ve kendisini meme kanseri konusunda kadınları bilinçlendirmeye adamıştı. Nancy Reagan ise uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele etti. Barbara ve Laura Bush okur yazarlık oranını arttırmak için çalıştı. Laura Bush ayrıca başka ülkelerdeki kadın haklarını gündeme getirdi.

First Lady’ler bir anlamda Amerika’nın gayriresmi elçileri. Eleanor Roosevelt, Amerika’nın dört bir yanını dolaşmasıyla biliniyor. George Washington Üniversitesi’nden Eleanor Roosevelt Projesi’nin Başkanı olan Allida Black’e göre ise Eleanor Roosevelt, Amerikan halkına yardım etmenin, ne istediklerini bizzat halktan öğrenmenin kendisi için bir görev olduğunu düşünüyordu. Hillary Clinton da First Lady olarak siyasetle ilgilendi. Bill Clinton, eşini sağlık hizmetleri reformu hazırlayacak komitenin başına getirdi, ancak bu proje, sağlık sigortası şirketlerinden büyük tepki gördü. Hillary Clinton, başkan adaylığını açıkladığındaysa yeni bir konu gündeme geldi. Bir kadının başkan olması durumunda eşi, nelerle uğraşacaktı? First Lady’ler üzerine kitaplar yazan Tarihçi Carl Sferrazza Anthony, Bill Clinton’un hayır işlerine, AIDS konusunda bilinçlendirme girişimlerine, Endonezya’daki tsunamiden sonraki küresel yardımlaşma hareketine öncülük etmesine bakarak bir başkan eşinin rolünü zaten çoktan yerine getirdiğini söylüyor.

İster kadın, ister erkek olsun, başkan eşlerinin önemli roller üstlenmesi bekleniyor. Allida Black, “Eşlerimiz gibi başkan eşinin de başkana destek olmasını isteriz. Aynı zamanda başkan eşlerinin akıllı, güçlü, ülke çıkarlarını her zaman ön planda tutan, zamanı geldiğinde kolları sıvayıp işlerin başına geçen kişiler olmasını da bekleriz,” diyor. Michelle Obama’nın da kısa zamanda bir yandan başkanın ihtiyaçlarına karşılarken bir yandan da First Lady olarak Amerika’ya nasıl hizmet edeceğini keşfedeceğine şüphe yok.

XS
SM
MD
LG