Erişilebilirlik

DTP Genel Başkanı Meclis'te Kürtçe Konuştu


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin(TBMM) Kürt kökenli partisi Demokratik Toplum Partisi (DTP), Ankara siyasetinde yeni bir tartışma başlattı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TBMM'deki grup toplantısında Kürtçe konuşunca, mecliste Kürtçe konuşulup konuşulmayacağına ilişkin tartışmaları ateşledi. İktidardaki AKP, Türk'ün Kürtçe konuşmasını 'provakatif girişim' olarak değerlendirirken, bu değerlendirmeye muhalefetteki MHP'den destek, CHP'den ise farklı bir karşı çıkış geldi. TBMM Başkanı Köksal Toptan da TBMM'de Kürtçe konuşmanın "Anayasa ihlali" olduğunu söyledi.

Hükümetin, devlet televizyonu TRT'den Kürtçe yayına başlamasından kısa süre sonra TBMM'nin Kürt kökenli partisi DTP'nin de 'Kürtçe açılım'a gitmesi, Türk siyasi çevrelerinden onay almadı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin meclisteki grup toplantısında BM'nin 21 Şubat'ı 'anadil günü' ilan ettiğine gönderme yapıp, Kürtçe konuştu. Türk, TRT-6'dan yapılan Kürtçe yayının yetersiz kaldığından yakınırken 'anadilde özgürlük' çağrısı yaptı. DTP'li milletvekilleri ve belediye başkan adayları hakkında seçim çalışmaları sırasında Kürtçe konuştukları gerekçesiyle çok sayıda dava açıldığını belirten Türk, "Ancak Başbakan Erdoğan, mitinglerde Kürtçe konuşmayı kendine bir hak olarak görüyor. Yani Kürtçe, Kürtlere yasak ancak AKP'ye ve devlete serbesttir. Bu ikiyüzlü yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir" diye çıkıştı. Türk, konuşmasını tamamlandığında DTP'lilerce ayakta alkışlandı.

Türk'ün Kürtçe konuşmaya başlamasından hemen sonra parlamentodan yaptığı canlı yayını kesen Meclis TV ise bu durumu izleyicilerine "Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası gereğince Meclis kürsüsünde ve toplantılarda Türkçe dışında başka dilde çalışma yapılamayacağı hükmü doğrultusunda yayını kesmek zorunda kaldık, seyircilerimizden özür diliyoruz" diye açıkladı.

Herkes eleştirdi

TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM'de Kürtçe konuşma yapmanın yasalara aykırı olduğunu belirtirken, Türk'ün 'Anayasa ihlali'nde bulunduğunu söyledi. Toptan, "Resmi dil Türkçedir. Anayasa ve Siyasi Partiler kanunlarında bu hüküm açıktır. Bu tür toplantılarda Türkçe konuşulur. Kimseye ’Kürtçe konuştu’ diye bir yaptırım yapmam söz konusu değil" sözleriyle ise Türk hakkında herhangi bir cezai işlemin de tartışmalı olduğunun mesajını verdi. İktidardaki AKP milletvekilleri Türk'ün Kürtçe konuşmasını 'provakatif girişim' olarak değerlendirirken, MHP'den de "Bunların böyle yapacağı belliydi" çıkışları geldi. Ana muhalefet partisi CHP'nin tepkisi ise daha çok yayın kesen Meclis TV'ye idi. CHP'li Mustafa Özyürek Türk'ün konuşması sırasında Meclis TV'nin yayını kesmesini 'sansür' olarak niteledi. Anayasa'ya göre resmi dilin Türkçe olduğunu da hatırlatan Özyürek, DTP'li Türk Kürtçe konuştu diye Meclis TV'nin sansür uygulamasının yanlış olduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG