Erişilebilirlik

Gül Neçirvan Barzani'yle Görüştü


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bağdat temaslarının son gününde, Bölgesel Kürt hükümetinin Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Görüşmenin ardından Barzani, PKK’lılara yönelik bir affın çözüme çok yardımcı olacağını söylerken, Cumhurbaşkanı Gül, "af Türkiye'nin kendi meselesidir. Başkasıyla konuşmam" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Bağdat temaslarının ikinci gününde de gündem terör ağırlıklıydı.

Gül, Bölgesel Kürt hükümetinin başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüştü. Kürt yetkili, görüşme sonrasında, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin "PKK’ya silahlarını bıraksın ya da Irak’ı terk etsin" çağrısına katıldığını belirtti. Barzani, "silahsız çözümler de değerlendirilmeli" görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak ziyaretinde "herkesin Türkiye'den memnun olduğunu dile getirmesinden" mutlu olduğunu söyledi. Gül, 2 günlük Irak ziyaretini Türk basın mensuplarına değerlendirdi. Irak'taki tüm grupların temsilcileriyle görüştüklerini belirten Gül, görüşmelerinin gayet samimi bir ortamda geçtiğini kaydetti.

Türkiye’yle İlişkileri Geliştirmeyi Düşünüyorlar

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile dün akşam yemeğinden sonra uzun bir görüşme yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Maliki'nin Irak'ın geleceğiyle ilgili çok ümitli olduğunu ve Türkiye’yle ilişkileri her alanda geliştirmeyi istediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Irak’ın geleceği konusunda, "Irak'ın yoluna düzgün devam etmesi gerekir. Düzgün devam edemezse sorunlar büyür. Güçlü bir Bağdat ve güçlü bir Irak güvenlik gücü sorunları çözer. Türkiye'nin Irak'a çok güçlü bir desteği vardır. Beni mutlu eden herkesin Türkiye'den memnun olduğunu dile getirmesidir. İki günlük ziyaretimiz herkesi sevindirdi. Devletler zor günlerini komşularının desteğiyle atlatır."dedi

Gül Barzani'yle Görüştü

Bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile bu sabah yaptıkları görüşmede terör örgütü PKK konusunu ele aldıklarını kaydeden Gül, görüşmede PKK unsurlarının ve kamplarının bölgelerinde olduğunun açıkça dile getirildiğini belirterek, "PKK unsuru ortadan kalktıktan sonra ilişkilerimizde sınır yoktur, olmayacak. PKK ile mücadeleyi herkesin desteklemesi gerekir. Bu bittiğinde ilişkiler de çok iyi şekilde devam eder ve sınır olmaz. Ümit ediyorum ki bu yeni dönem herkes için iyi olur" diye konuştu.

Barzani, görüşme sonrasında, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin "PKK ya silahlarını bıraksın ya da Irak’ı terk etsin" çağrısına katıldığını belirtti. Barzani, "silahsız çözümler de değerlendirilmeli" görüşünü dile getirdi.

Af Konusu Gündeme Gelmedi

Gül,''af konusu hiç gündeme gelmedi. Zaten bu Türkiye'nin kendi meselesidir. Başkasıyla konuşmam. Barzani'nin bana söyledikleri netti. Ben de 'bu dönemde izlenir bakılır' dedim. Ama izleyeceğiz diye sonuna kadar izleyecek değiliz. 'Bu terör aradan çıktıktan sonra işbirliğimizin sınırı yok' dedi.

Gül, Neçirvan Barzani'nin terör örgütünün kendilerine de zarar verdiğini ve Türkiye'nin bu konuda haklı olduğunu söylediğini bildirdi. Neçirvan Barzani'nin bu konuda söylediklerinin açık olduğunu kaydeden Gül, Barzani'ye Türk devletinin bu konuda kararlı olduğunu ve iyi niyetlerini kanıtlamalarını istediğini söylediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, Neçirvan Barzani'nin görüşmede, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'yi ziyaret etme isteğini ilettiğini bildirdi.

Gül, Türkmen Siyasilerle de Görüştü

Türkmen siyasilerle de görüşen Gül, Irak'taki bütün grupların Türkiye ile gurur duyduklarını ve Türkiye'nin herkese eşit davrandığını dile getirdiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kerkük meselesini herkesle görüştüğünü belirterek, merkezi hükümetle Kürt yönetimi arasındaki sıkıntıların ve Kerkük meselesinin çözülmesi gerektiğini Iraklı yetkililere ilettiğini kaydetti.

Ekonomik Konular da Değerlendirildi

Irak ile dün imzalanan kapsamlı ekonomik işbirliği anlaşmasını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Iraklı yetkililerin, bu anlaşmanın başka bir ülkeyle imzaladıkları en büyük ekonomik anlaşma olduğunu kendilerine ilettiklerini kaydetti. Gül, enerji konusunun önemine de değinerek, iki ülke arasında ekonomik ilişkiler açısından Irak'ta çok büyük bir potansiyel olduğunu söyledi.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın, özel şirketlerin ve Irak tarafının enerji alanında işbirliğine çok istekli olduğunu belirten Gül, iki ülke arasında savunma sahasında da çok önemli bir işbirliğinin bulunduğuna dikkati çekti.

Hero Talabani İlk Kez Resmi Karşılama Törenine Katıldı

Irak Cumhurbaşkanıyla eşi Hero Talabani, Cumhurbaşkanı Gül ve eşiyle ikinci kez görüştü. Uğurlama ziyaretinde Talabani, Cumhurbaşkanı Gül'e, "eşim hiçbir resmi ziyarete ve törene katılmazdı, ama size duyduğu saygı ve sevgiden dolayı bu törene katıldı" dedi.

Hayrünnisa Gül, Çocuk Bakım Merkezini Gezdi

Cumhurbaşkanı Gül, Bağdat temaslarını sürdürürken, eşi Hayrünnisa Gül'de savaş sonrası harabe bir kente dönüşen ve çok sayıda çocuğun ailesiz kaldığı Bağdat’ta bir çocuk bakim evini ziyaret etti. Gül, çocuklara oyuncaklar hediye etti. Gül, bakim evi yetkililerinden Iraklı çocuklara ilişkin bilgi alırken, Iraklı çocukların içler acısı durumunu rakamlarla duyunca zaman zaman duygulandı. Hastane yetkilileri Gül’ün bakim evindeki bir bolumun yeniden yapımını üstlendiğini bildirdiler. Yetkililer, Bilkent Üniversitesi Rektörü Ali Doğramacı da bakim evine yeni cihazlar göndereceğini belirttiler.

Gül’ün 'Kürdistan' Sözleri Geniş Yankı Buldu

Kuzey Irak'tan yayın yapan televizyon kanalları ve internet siteleri, Bağdat'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ‘Kürdistan Bölge Yönetimi' sözlerine geniş yer verdi. Yayınlarda ‘Gül'den ‘Kürdistan’ kelimesine vize’ yorumları yapıldı.

Ancak Gül Ankara’ya vardıktan sonra ‘Kürdistan’ sözcüğünü kullandığını yalanladı.

XS
SM
MD
LG