Erişilebilirlik

George Mitchell İsrail'de


Başkan Barak Obama’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell İsrail’de yeni hükümet kurulmasından sonra bölgeye ilk resmi ziyaretini yapıyor. Hamursuz Bayramı’nın bitiminde İsrail’e gelen Mitchell Filistin tarafına da geçecek. Mitchell İsrail’de yeni göreve gelen Netanyahu hükümetinden iki devletli çözüm konusunda görüş alacak.

Obama’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell İsrail ve Filistin arasında iki devletli çözüm için Netanyahu hükümeti ile görüşecek. Seçim kampanyaları sırasında iki devletli çözüme inanmadığını defalarca ifade eden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşecek olan Mitchell Washington’un bu konudaki görüşünü iletecek.

İsrail ziyareti öncesinde ‘Filistin ve İsrail arasındaki sorunda iki devletli çözüme inanıyor ve tarafların yanyana barış içinde yaşaması gerektiğini savunuyoruz’ şeklinde konuşan Mitchell İsrail Başbakanı Netanyahu’ya aksi yöndeki açıklamlarından dolayı Washington’un rahatsızlığını da iletecek.

İsrail’de sağcı bir hükümetin kurulması ile Filistin ile barış görüşmelerinin akibetinin ne olacağı sorusu da dünya gündemini meşgul etmeye başlamıştı. Özellikle Başbakan Benyamin Netanyahu’nun hem seçim kampanyaları sırasında hem de göreve geldikten sonra “Filistin ile iki devletli çözüme inanmıyorum” şeklindeki açıklamaları özellikle Washington’da endişe yaratmıştı.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin göreve gelmesinden sonraki ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek olan George Mitchell bu ziyaretinde Netanyahu ile bu açıklamalarını görüşecek.

Mitchell‘in ziyareti hakkında beyaz saray yetkilileri Washingon’dan yaptıkları açıklamalarda ‘Bu söylemleri medyadan izlemek başka yüzyüze görüşmek başka’ diyerek Mitchell’in ziyaretinin gündemini de dile getirmiş oldular.

Ortadoğu özel temsilcisi bu ziyaretinde hem İsrail hem de Filistin tarafında temaslarda bulunduktan sonra bölgedeki turuna Körfez ülkelerinde devam edecek.

XS
SM
MD
LG