Erişilebilirlik

İşkence Yetkisini Condoleezza Rice Vermiş


Amerikan Senatosu tarafından yayınlanan yeni raporda CIA’ye sert sorgulama tekniklerini kullanma yetkisini zamanın Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice’ın verdiği belirtiliyor.

Raporda CIA 2002 yılında Bush yönetiminden aralarında suda boğulma hissi verenin de dahil olduğu bazı sert yöntemleri terör zanlıları üzerinde kullanma yetkisi istediği ve Rice’ın da bu yetkiyi verdiği belirtiliyor.

Raporda zamanın Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin de 2003 yılında Beyaz Saray’ın sert sorgulama yöntemlerine desteğini yinelediği açıklanıyor.

Bu arada Beyaz Saray Bush yönetimi sırasında uygulanan sorgulama tekniklerinin araştırılması için bağımsız bir savcı atanması önerisini kabul etmedi.

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti Senatörlerinden John McCain, Lindsey Graham ve bağımsız Senatör Joe Lieberman, soruşturma teknikleriyle ilgili yasal tavsiyelerde bulunan resmi görevlilerin cezalandırılmamasını istedi.

Başkan Barack Obama geçen hafta Bush döneminde CIA tarafından kullanılacak sert sorgulama tekniklerini tanımlayan dört yönetmeliği açıklamış ve bu tekniklerin kullanılmasını yasaklamıştı.

Sorgulamayı gerçekleştiren CIA yetkililerinin yargılanmasından yana olmadığını belirten Obama, bu tekniklere yasal dayanak sağlayanlar hakkında soruşturma açılmasına açık kapı bırakmıştı.

XS
SM
MD
LG