Erişilebilirlik

Obama İslam Dünyasına Mısır'dan Hitap Edecek


Başkan Barack Obama önümüzdeki ay Mısır'a giderek İslam dünyasına hitap edecek. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Mısır'ın pek çok açıdan 'Arap dünyasının kalbi' olduğunu söyledi.

Gibbs, bu ziyaretle Obama'nın Amerika'yla İslam dünyası arasındaki ilişkileri değerlendirme fırsatını bulacağını bildirdi.

Obama Mısır'dan sonra Fransa ve Almanya'da da temaslarda bulunacak.

Obama, Müslümanlarla ilişkileri tazeleme, ortak çıkarlar ve karşılıklı saygı esasına dayalı ilişkiler kurmak istediğini söylemişti.

20 Ocak'ta görevi devralan Obama yemin töreninde yaptığı konuşmada da Müslümanlara seslenmişti: "Karşılıklı çıkar ve saygıya dayalı yepyeni bir işbirliği için İslam dünyasına çağrıda bulunuyorum. Çatışma tohumları eken veya kendi toplumlarındaki olumsuzluklardan Batı’yı sorumlu tutan liderlere sesleniyorum, halklarınız sizi yıkımla değil, gerçekleştirmeyi başardığınız işlerle yargılayacaktır."

Daha sonra Obama İslam dünyasında memnunluk yaratan kararlar aldı. Obama, Guantanamo askeri cezaevinin kapatılması, Merkezi İstihbarat Dairesi'nin (CIA) gizli cezaevlerinin kapatılması, işkenceye varan sorgu yöntemlerinin yasaklanması ve Irak'taki askerlerin çekilmesi talimatını verdi. Obama İran'a açılım yapacağını ve İsrail Filistin sorununa da eğileceğini açıklamıştı.

Obama ilk söyleşisini Arap el Arabiya televizyonuna vermiş ve Müslümanların kaygılarını dinleyeceğini belirtmişti. Bu söyleşide karşılıklı çıkar ve saygıya dayanan bir ortaklık kurmak istediğini belirten Obama, Amerikalıların İslam dünyasına düşman olmadıklarını göstermenin kendisine düşen bir görev olduğuna inandığını vurgulamıştı.

Obama, görev süresinin hemen başında Türkiye'ye giderek Türk - Amerikan ilişkilerine vurgu yaparken, burada yaptığı açıklamalarda Müslümanlara da bazı mesajlar vermişti. Amerika hakkında oluşan bazı önyargıların yıkılması gerektiğini kaydeden Obama, TBMM konuşmasında, Müslüman dünyasıyla ilişkilere değindi ve Amerika'nın, nüfusu içindeki Müslümanlar sayesinde daha "zengin" bir ülke olduğunu, birçok Amerikalının ya ailesinde Müslümanlar bulunduğunu ya da Müslüman bir ülkede yaşadığını söyledi ve kendisinin de böyle bir geçmişi olduğunu hatırlattı. Obama, Amerika'nın Müslüman dünyasıyla, anlaşamadığı durumlarda bile karşılıklı saygıya dayalı ilişkiler geliştireceğini söyledi. ABD Başkanı, ülkesinin İslam'la bir çatışma içinde olamayacağını belirtti.

Obama yönetimi Bush yönetiminden sonra Amerika'nın dışpolitikada kullandığı üslubu değiştirmek ve Amerika'nın imajını onarmak için yoğun çaba sarfediyor.

XS
SM
MD
LG