Erişilebilirlik

Amerikalıların AIDS’e Karşı Duyarlılığı Azalıyor


Amerika’da Kaiser Vakfı adlı bir sağlık araştırmaları kuruluşu Amerikan kamuoyunun daha önce sanıldığından çok daha hızlı yayılmasına rağmen HIV ve AIDS hastalığına karşı duyarlılığının azaldığını bildiriyor. Kuruluş ayrıca birçok Amerikalının hala AIDS hastalığını utanç kaynağı olarak gördüğünü kaydediyor. Obama yönetimiyse, bu sorunları aşmak için, yeni bir kamuoyunu bilinçlendirme kampanyası başlatıyor.

Amerika’da bir milyon 100 bin kişi HIV‘yle yaşıyor ve her dokuz buçuk dakikada bir kişiye HIV bulaşıyor. Bütün önlemlere rağmen HIV’le yaşayanların sayısı, giderek artıyor. Geçen Ağustos ayında Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerika’da her yıl HIV bulaşanların sayısının, sanılandan yüzde 40 fazla olduğunu açıkladı.

Ancak Mart ayında yapılan ve 2 bin 500 kişinin katıldığı ankete göre, Amerika’nın en önemli sağlık sorununun HIV ve AIDS olduğunu söyleyenlerin oranı, yalnızca yüzde 6. Bu oran, 1995’te yüzde 44’tü. Anketi yapan Kaiser Vakfı Başkanı Drew Altman’a göre, sonuçlar, Amerikan kamuoyunun HIV ve AIDS hastalığına karşı duyarsızlaştığını gösteriyor. Altman şöyle konuşuyor: “HIV’nin yayılması sorununun derhal ele alınması gerektiğini düşünenlerin sayısı azalıyor. Bu büyük bir problem. Biz, kamuoyunun AIDS hakkında bilinçlenmesini istiyoruz.”

Kaiser Vakfı’na göre, ankete katılanların büyük bölümü HIV ve AIDS hastalığı hakkında yanlış bilgilere sahip. Anketi yanıtlayanların dörtte biri, AIDS hastası olan eski profesyonel basketbol yıldızı Magic Johnson’un iyileştiğini sanıyor. Oysa AIDS’in tedavisi yok. Ankete göre HIV ve AIDS’le yaşayanlara karşı önyargılı ve suçlayıcı tavırlar, hala ciddi bir toplumsal sorun. Merkezi New York’taki Public Agenda/Kamu Gündemi aldı sivil toplum örgütü uzmanı Jonathan Rochkind, 30 yaş altındaki bir grupla yaptığı görüşmeyi şöyle anlatıyor: “Gruptakilere, garsonların HIV taşıyıcısı olduğunu bilmeleri durumunda nasıl tepki vereceklerini sordum, büyük kaygı duyacaklarını söylediler. Aynı kaygı, gittikleri dişçinin HIV taşıyıcısı olması durumunda da geçerli. Oysa daha 15 dakika önce bana HIV’nin nasıl bulaştığını anlatıyorlardı.”

Obama yönetimi, bir önce AIDS hastalığı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla bir kampanya başlattı. Ulusal AIDS Politikası Dairesi Başkanı Jeff Crowley, HIV ve AIDS konusundaki önyargıları yıkmak için sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak bir strateji geliştirdiklerini açıkladı. Crowley, “Önyargıları yıkmanın yollarından biri, HIV taşıyıcılarıyla AIDS hastalarının dışlanmalarını ve şiddet eylemlerine maruz kalma korkularını gidermek için, onlara haklarını koruduğumuzu göstermek,” diye konuştu. Anketi düzenleyenler, Amerikan kamuoyunun hükümetin AIDS salgınıyla mücadele için daha fazla para harcamasına destek vermesini çok olumlu bir gelişme olarak görüyor.

XS
SM
MD
LG