Erişilebilirlik

Afganistan'da Taleban Operasyonu Sürüyor


Afganistan’ın Helmand ilinde Taleban’a karşı düzenlenen operasyonun komutanı, ilin büyük bölümünü isyancılardan temizlediklerini açıkladı.

General Larry Nicholson, bölgeye istikrar getirebilmek için Afgan ordusu ve yerel liderlerle işbirliği yaptıklarını belirtti. General Nicholson Helmand’daki operasyonu başarıyla sonuçlandıracak kadar deniz piyadesi bulunduğunu, fakat toplumun sorunlarını anlayıp doğru teşhisleri koyacak Afgan askerine acilen ihtiyaç duyduğunu söyledi. Şu anda Amerikan kuvvetleriyle çalışan sadece 650 Afgan askeri bulunuyor.

Amerikalı General, Afgan kuvvetleri görevi üstlenmeye hazır oluncaya kadar bölgede kalarak, Taleban’ın geri dönmesini engelleyecekleri konusunda, yerel halkı ikna etmek gerektiğini de kaydetti.

Ülkenin orta kesimindeki Gazne’de Amerikan ve Afgan kuvvetlerinin militan üslerine düzenlediği gece operasyonunda çok sayıda militan ve bir sivil öldürüldü.

Doğudaki Nuristan ilinde çıkan çatışmalarda, 21 Taleban militanıyla 8 Afgan polisin öldüğü açıklandı. Bir karakola saldıran militanların sekiz polisi de esir aldığı bildirildi. Pakistan sınırındaki Nuristan, Taleban’ın kalelerinden biri olarak biliniyor.

XS
SM
MD
LG