Erişilebilirlik

21 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times Irak’ta işlerin düzelmeye başladığı bir dönemde, Afganistan’ın giderek Irak’a benzediği yorumunda bulunuyor. Gazete, Amerikan halkının da savaştan yorulmaya başladığını savunuyor:

"Amerikan kamuoyu için Afganistan’da işlerin düzelmeye başladığının göstergesi ne olacak? Yolsuzluğa bulaşmış Karzai yönetiminin yeniden seçilmesi mi? Bazı bölgelerde denetimi ele geçirilmesi mi? Kalkınma projeleriyle Afgan halkının desteğini kazanmaktan bahseden Obama’nın önümüzdeki bir yıllık hedefleri neler? Afgan polisi ve ordusu ne zaman ülke güvenliğinde yeterli hale gelecek? Yönetim, daha önce İngiliz ve Sovyet ordularının yenilgiye uğradığı Afganistan’da başarı kıstaslarını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışıyor. Ama kamuoyunun desteğinin sürmesi için, Obama yönetimi bu başarı kıstaslarını da açıkça ifade etmelidir."

USA Today Chrysler ve General Motors’un iflas başvurusu sonrasında olumlu bir performans sergilediğini belirtiyor. Gazete, Kongre’nin bu şirketlere müdahalesinin işleri berbat edebileceğini yazıyor.

"Temsilciler Meclisi geçen hafta Chrysler ve GM’in bayilerini kapatmasını yasaklayan ve kapattığı bayileri yeniden açmasını öngören bir tasarıyı kabul etti. Eğer Washington’daki güçler bu istenmeyen bayiliklerin açık kalmasında diretirse, her iki firmanın da toparlanma sürecinden başarıyla çıkması ve aldıkları 60 milyar dolarlık federal desteği geri ödemeleri mümkün olmayacaktır. Kongre, kurtarılan bankaların bazı şubelerinin kapatılmasına karışmamıştı. Otomobil şirketlerinin bayiliklerine de karışmamalıdır. Eğer bu tasarı yasalaşarak Obama’nın önüne giderse, veto edilmelidir. Kongre, sadece vergi mükelleflerinin verdiği paraların mümkün olduğunca geri ödenmesi konusuna odaklanmalıdır."

Washington Post AIDS’in en çok siyah Amerikalılar arasında yaygın olduğunu kaydediyor. Gazete, nüfusun yüzde 12’sini oluşturan siyahların, AIDS’lilerin yüzde 46’sını oluşturduğuna dikkat çekiyor:

"Açıklanan rakamlar vicdanları sarsmalı ve bir şeyler yapılmasını sağlamalıdır. Başkan Obama için hazırlanan ulusal strateji, AIDS’in utanılacak bir hastalık olmaktan çıkarılmasına hizmet etmelidir. İnsanlar AIDS testi yaptırmaya ve tedaviye teşvik edilmelidir. HIV testi tıbbi bakımın rutin bir parçası haline gelmelidir. Ancak her şeyden önce insanların kendi sağlıkları konusunda duyarlı olmaları sağlanmalıdır. Her yaş ve etnik gruptan insanların kafalarını kuma sokarak yaşamalarının önüne geçilmelidir. Beyaz Saray’ın geçen ay, Obama’nın 2006 yılındaki Kenya ziyareti sırasında HIV testi yaptırdığını gösteren görüntüleri yayınlaması olumlu bir gelişmeydi. Obama’nın bu konuda öncülük yapması büyük önem taşıyor."

New York Times Sonia Sotomayor’un Anayasa Mahkemesi üyeliğinin onaylanması çağrısında bulunuyor. Gazete, Senato’daki oturumlarda Sotomayor’un kişiliğine ilişkin tartışmaların öne çıkmasına da itiraz ediyor.

"Keşke oturumlar sırasında Sotomayor’un güncel hukuk tartışmalarına ilişkin görüşlerini daha iyi öğrenme şansına sahip olabilseydik. Sotomayor oturumlarda kürtaj hakkı, Başkan’ın yetkileri ve benzeri tartışmalı konulardan mümkün olduğunca kaçındı. Elbette bu tamamen onun suçu değil. Senato da buna imkan tanıdı. Ancak kamuoyu, Anayasa Mahkemesi’ne atanan bir yargıcın, kendi hayatlarını doğrudan ilgilendiren konularda ne düşündüğünü bilme hakkına sahip olmalıydı. Her yeni yargıç kendi kişisel deneyimlerine, kişiliğine ve hukuk görüşüne bağlı olarak Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir soluk getirir. Umarız Sotomayor’un atamasının onanması gecikmez ve onun getireceği yenilikleri en kısa sürede görme imkanına sahip oluruz."

XS
SM
MD
LG