Erişilebilirlik

ABD İran'a Eylül'e Kadar Süre Tanıdı


Amerika savunma Bakanı robert Gates, Amerika’nın İran’dan nükleer görüşme önerisine Eylül’e kadar yanıt beklediğini açıkladı.

Gates, bu açıklamayı İsrail’de Savunma bakanı Ehut Barak ile görüşürken yaptı.

Gates, Washington’un İran’dan yanıtını Eylül’de BM Genel Kurulunun açılışında vermesini istediğini söyledi.

Barak ise İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak askeri operasyon dahil her seçeneği masada tuttuğunu belirtti. Ancak Barak önceliğin şimdi diplomasiye verilmesi gerektiğini vurguladı.

Daha sonra Ürdün’e geçerek Kral Abdullah ile görüşen Gates, İran’a görüşme önerisine yanıt vermezse Amerika’nın sert yaptırımlar için çalışacağı uyarısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Gates ve beraberindeki heyet İsrail’de. İki ülke arasında Obama yönetiminin göreve gelmesinden bu yana gerilen ilişkileri normale çekmek için temaslarda bulunan Amerikan Savunma Bakanı İsrail meslektaşı Ehud Barak ile görüştü.

Washington yönetiminin Yahudi yerleşim yerlerinin yapımının bir an evvel durması yönündeki çağrılarından dolayı Amerika ile arası açılan İsrail hükümeti yetkilileri Amerikalı bakana hem bu konuda hem de İran’ın nükleer çalışmaları hakkında görüş bildirdi.

Savunma Bakanı Barak Gates ile ortak düzenlediği basın toplantısında ülkesinin İran’daki nükleer merkezlere bir askeri operasyon düzenlemesi ihtimalinin masada olduğunu bir kere daha dile getirdi.

"Biz kendi tavrımızı saklamıyoruz. Hiçbir seçeneğin dışarıda tutulmaması gerektiğine inanıyorum ve başkalarına da aynı yaklaşımı göstermelerini tavsiye ediyorum" diyen Ehud Barak önceliğin diplomasiye verilmesi gerektiğine de inandığını kaydetti.

Öte yandan Gates, ABD ve İsrail`in İran’ın nükleer silah yapması halinde meydana gelebilecek olumsuzluklar konusunda birleştiğini söyledi ve sözlerine "inanıyorum ki İranlıların kendi güvenlikleri için neyin iyi neyin kotu olduğunu bir kere daha gözden geçirmeleri konusunda da hemfikiriz" seklinde devam etti.

Gates, ayrıca Obama yönetiminin eylül ayı sonunda yapılacak BM Genel Kurul toplantılarından önce İranlılardan bir cevap istediğini kaydetti. Amerikalı Bakan, "Sanırım Başkan, bu sonbaharda kesinlikle bazı cevaplar alacağını bekliyor ve ümit ediyor" dedi. Diplomatik çabaların başarısız olması durumunda yaptırımların ihtimal dahilinde olduğunu da ifade eden Gates, ABD'nin bölgedeki müttefiklerini korumak amacıyla öngördüğü savunma şemsiyesinden de bahsetti.

Bölgedeki Amerikan diplomasisinin bir diğer ayağı da Mısır'da gerçekleşiyor. Amerika'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell Kahire'de Hüsnü Mübarek ile temaslarda bulundu.

Mitchell bu görüşmede hiçbir Arap ülkesinden İsrail ile ilişkilerinde hemen tam bir normalleşme sağlamasını beklemediklerini, ancak bu sonuca barış süreci sırasında ulaşılacağını söyledi.
Mitchell, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, normalleşmenin "süreç ilerledikçe sağlanacağını" belirtti.

İsrail ile ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik esaslı adımlar atmaları yönünde cesaretlendirmek için birçok Arap lideriyle bir araya gelmeyi planladığını da bildiren George Mitchell, Filistinliler'den de anlamlı ve verimli müzakereleri imkansız kılacak söz ve hareketlerden kaçınmalarını istedi.

XS
SM
MD
LG